NATO misija u Litvi

Preminuo pripadnik Tigrova Mario Pavišić

Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
14.12.2017.
u 08:32
Uz obitelj, na preuzimanju tijela ministar Krstičević, general Šundov, zapovjednik Tigrova bojnik Mlinarić, počasni vod od 40 vojnika
Pogledaj originalni članak

Prvi put otkako Hrvatska sa svojim vojnim postrojbama sudjeluje u mirovnim i NATO-ovim operacijama i misijama po svijetu preminuo je jedan hrvatski vojnik.

U utorak u poslijepodnevnim satima pripadniku 1. hrvatskog kontingenta Mariju Pavišiću (41), koji se nalazio u aktivnosti ojačane prednje prisutnosti u Litvi, u vojarni Rukla je pozlilo, nakon čega mu je pružena liječnička pomoć. U pomoć mu je priskočila medicinska ekipa iz njemačkog kontingenta, no unatoč pokušaju reanimacije, Pavišić je preminuo.

Čeka se obdukcija

Sve se to događalo nakon objeda. Premda će tek obdukcija utvrditi koji je uzrok smrti našeg dočasnika, vjeruje se da je bila riječ o srčanom infarktu. Pavišić je rođen 1976. u Bosanskoj Posavini, bio je kao vrlo mlad sudionik Domovinskog rata. Bio je pripadnik 1. mehanizirane bojne Tigrovi, na dužnosti vozača i u sastavu OS RH je od 1996. godine.

Iskrenu sućut supruzi, sinu, kćeri, roditeljima i bratu uputili su premijer Andrej Plenković, ministar obrane Damir Krstičević i načelnik Glavnog stožera OSRH general zbora Mirko Šundov. Ministar Krstičević sa svojim kolegom ministrom u vladi Litve dogovorio je brzi transfer tijela preminuloga transportnim zrakoplovom vojnog zrakoplovstva Litve u Zagreb, gdje je njegov lijes dočekan uz sve vojne počasti. Uz obitelj preminulog, preuzimanju tijela nazočili su i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, načelnik GS OSRH general zbora Mirko Šundov sa suradnicima, zapovjednik 1. mehanizirane bojne Tigrovi bojnik Mario Mlinarić, počasni vod od 40 pripadnika bojne Tigrovi te pet pripadnika OS Republike Litve, četiri pripadnika posade litavskog zrakoplovstva i četiri pripadnika 1. hrvatskog kontingenta iz litavske Rukle. Biskupski vikar za pastoral i vojni kapelan MORH-a i Glavnog stožera OSRH don Marko Medo održao je liturgijski obred ispraćaja preminulog vojnika. Po nalogu županijske državne odvjetnice, posmrtni ostaci preminulog pripadnika OSRH bit će upućeni na obdukciju u Zavod za sudsku medicinu u Zagrebu.

Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH
Foto: MORH

Puno vojnika u svijet

Načelnik stožera Šundov kazao je da su Oružane snage RH poduzele sve potrebne mjere pri upućivanju naših postrojbi u inozemstvo, svaki je pripadnik obavio liječnički pregled i ispunio sve druge potrebne kriterije kako bi bio raspoređen na zadaću u Litvi. Kaže da je smrt vjerojatno nastupila prirodno. Krstičević je na upit kako je osobno doživio tu vijest odgovorio da “smrt hrvatskog vojnika nikad nije laka”.

Hrvatska je počela pojačavati svoju vojnu nazočnost u ovakvim operacijama prije nekoliko mjeseci kada je u Poljsku te prije nekoliko tjedana u Litvu poslano gotovo 300 hrvatskih vojnika. U 2018., uz misiju u Afganistanu i nekoliko manjih, te ako i u južni Libanon ode jedna postrojba u UN-ovu operaciju mira, u svjetskim operacijama bit će rekordno puno hrvatskih vojnika, njih oko 600. U petnaestak godina kroz ovakve misije i operacije prošlo je možda i desetak tisuća vojnika HV-a. 

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

KR
krass
08:51 14.12.2017.

Arkanovih Tigrova ili ?

KS
Ksantipa
09:27 14.12.2017.

Iskrena sućut obitelji. Ne treba naše vojnike nikuda, ni zašto slati. Ovo je tragedija, ali bi trebala biti opomena onima koji se našim "dečkima" okolo reklamiraju i svrstavaju na pojedine strane velikih sila.