'Zabrinuti smo'

Komisija ozbiljna shvaća izvješće o lošem postupanju policije prema migrantima

Foto: Screenshot
Komisija ozbiljna shvaća izvješće o lošem postupanju policije prema migrantima
13.03.2019.
u 14:22
Očekuje se od hrvatskih vlasti da hitno djeluju po tom pitanju.
Pogledaj originalni članak

Europska komisija (EK) vrlo ozbiljno shvaća shvaća navode Amnesty Internationala (AI) o lošem postupanju hrvatske policije prema migrantima i očekuje od hrvatskih vlasti da hitno djeluju po tom pitanju, izjavila je u srijedu glasnogovornica EK-a Mina Andreeva.

"Vidjeli smo to izvješće i Komisija je kao i uvijek zabrinuta zbog izvješća o lošem postupanju prema migrantima i izbjeglicama i te navode uzima vrlo ozbiljno. Bilo kakav oblik nasilja ili zlouporaba migranata i izbjeglica neprihvatljivo je", rekla je Andreeva na konferenciji za novinare.

AI je u utorak objavio izvješće pod naslovom "Gurnuti do ruba: nasilje i zlostavljanje izbjeglica i migranata na balkanskoj ruti" u kojem se navodi da europske vlade sudjeluju "sustavnim, nezakonitim i često nasilnim" odbijanjima i protjerivanjima tisuća tražitelja azila iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu.

Foto: MUP
policajci pomogli migrantu
Foto: MUP
policajci pomogli migrantu
Foto: MUP
policajci pomogli migrantu
Foto: MUP
policajci pomogli migrantu
Foto: MUP
policajci pomogli migrantu
Foto: MUP
policajci pomogli migrantu

Ta međunarodna organizacija optužuje hrvatsku policiju za nasilno djelovanje, da opremanje hrvatske policije financira EU te da za te svrhe daje više sredstava nego za humanitarnu pomoć.

"Komisija je u kontaktu s hrvatskim vlastima u vezi s implementacijom zajedničkog europskog sustava azila, uključujući i ove konkretne navode o lošem postupanju te o tome da se osobama koje nisu državljani EU-a uskraćuje pravo da podnesu zahtjev za azilom. Komisija očekuje od Hrvatske da hitno djeluje slijedom tih konkretnih navoda, a mi ćemo pozorno pratiti situaciju", dodala je Andreeva.

Glasnogovornica nije konkretno odgovorila na pitanje kako su migranti došli do hrvatske granice jer je nemoguće da to su to učinili a da prethodno nisu ušli u neku drugu članicu EU-a.

"Mi nadziremo sve rute i imamo načina za koordinaciju s našim zemljama članicama. Jednom na mjesec imamo video-konferencije za koordinaciju praćenja migrantskih kretanja, a sljedeća konferencija održat će se sutra", rekla je.

Komentirajući izvješće AI-a, hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je u srijedu da Hrvatska štiti svoje granice poput svake zemlje na svijetu.

"Ako neka od europskih zemalja želi ilegalne migrante, mi možemo kao 2015. otvoriti koridor i propustiti ih. No znamo da to nije tako, da ih Njemačka ili Austrija primjerice ne žele, da su Slovenija i Mađarska podigle žice. Svaka država na svijetu štiti svoje granice pa tako i Hrvatska i nećemo dopustiti ilegalne migracije", kazao je Božinović Hrvatskom radiju.

On je prošli tjedna u Bruxellesu izjavio da raste migrantski pritisak na istočnomediteranskoj (ili zapadnobalkanskoj ruti) za oko 20 posto i na zapadnomediteranskoj za 130 posto, dok pada na srednjomediteranskoj ruti. "To govori da ovoga proljeća možemo očekivati veći migrantski pritisak", upozorio je Božinović.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

I1
ing-12345
17:39 13.03.2019.

Hrvatska mora pod hitno donjeti zakon po kojem je ilegalni prelazak granice teroristički akt a zna se kako se postupa sa teroristima kada čine teroristički akt.

Avatar Pavel ic
Pavel ic
17:49 13.03.2019.

seem se na komisiju