Kolumna

Iskoristite fondove EU pa onda postavljajte uvjete

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Iskoristite fondove EU pa onda postavljajte uvjete
25.02.2018.
u 23:56
Iako je prošla polovica proračunskog razdoblja od 2014. do 2020., Hrvatska je iz fondova EU povukla samo 800 milijuna eura ili 7,5 posto od raspoloživih 10,6 milijardi eura
Pogledaj originalni članak

Raspoređivanje novca i pregovori o višegodišnjem proračunu Unije, prijetnje, dobitnici, gubitnici... Terminologija, ali i praksa, navlačenja budžeta nalikuje na vojnu, a proračun i fondovi postaju još jedno sredstvo za nametanje političkog utjecaja.

Ponovno se aktualiziralo to pitanje kad su neke države, prije svega Njemačka, započele s ofenzivom ideje da se dodjela kohezijskih sredstava uvjetuje poštovanjem načela i vrijednosti EU, za čije se kršenje optužuju Mađarska i Poljska. Očekivano, taj je prijedlog pojačao rascjep država Višegradske skupine, Komisije i nekih starih članica. Hrvatska se – kako je rekao premijer Plenković – protivi ideji uvjetovanosti kohezijskih fondova vladavinom prava i pitanjem koliki otklon država članica ima od normi EU, ali i konkretnih zahtjeva koji iz njih proizlaze, kao što je raspodjela migranata.

Time je stala uz bok država V4, iako sada nije u njihovoj situaciji. No, Hrvatska se i prije klonila osuditi Poljsku i države koje su odbile primiti imigrante, zalažući se za dijalog. Problem fondova može se promatrati na dva načina. Jedan je politički – time bi novac postao sredstvo kontrole “neposlušnih” članica, što bi, bez vrlo čvrstih i mjerljivih kriterija, moglo metastazirati u sredstvo zlouporabe velikih i jakih. No, postoji i druga razina, ona ironična. I dok je u slučaju Poljske, primjerice, riječ o državi koja izvrsno iskorištava sredstva EU, Hrvatska je na drugom kraju spektra.

Stvari se kreću, ali je i ministrica fondova EU Gabrijela Žalac nedavno izjavila da nije zadovoljna, iako je krivca našla u Milanovićevoj Vladi. Iako je prošla polovica proračunskog razdoblja od 2014. do 2020., Hrvatska je iz fondova EU povukla samo 800 milijuna eura ili 7,5 posto od raspoloživih 10,6 milijardi eura. Sljedeće godine projekti za sprečavanje prirodnih katastrofa ostaju bez novca jer – nisu napravljeni.

Netko zlurad bi rekao: Lijepo je da se Hrvatska bori za fondove EU, ali iskoristite ove koji su vam već dodijeljeni. Jer neiskorišten novac – propada. A to baš i nije dobra pozicija za traženje dodatnih svota novca i postavljanje uvjeta.      

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.