KOMENTAR BOJANA GLAVAŠEVIĆA

Hrvatska politika: Mora postojati gubitnik da bi postojao dobitnik

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Hrvatska politika: Mora postojati gubitnik da bi postojao dobitnik
14.11.2023.
u 17:24
Zašto u 30 godina postojanja demokracije slika naše stvarnosti nije kakvom smo je očekivali i tko je kriv za neuspjeh

Trideset godina nakon osamostaljenja, umjesto da smo postali snažna demokracija, s visokim povjerenjem u institucije, visokim stopama političke pismenosti i građanske participacije i visokim stopama izlaznosti na izbore, slika Hrvatske nije tako bajna. Suočavamo se s negativnim demografskim trendovima, niskim povjerenjem u institucije, visokim stupnjem percepcije korupcije, padom na ljestvici slobode medija i društvenim trendovima koji više odgovaraju autoritarnim društvima nego modernim, zrelim demokracijama. U čemu je točno problem i kako ga možemo riješiti? Hrvatska politika nije uspješna zato što funkcionira po principu igre nultog zbroja, u kojoj nužno mora postojati gubitnik da bi postojao dobitnik. A u praksi, gube građani. I gubi Hrvatska. Dobra vijest je da postoje stvari koje možemo, kao društvo, ali i kao političarke i političari, učiniti kako bismo se vratili na put uspjeha.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.



Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.