LIJEČNIČKE POTVRDE

'Doznake ostaju, ali potvrde za bolovanje više nećemo izdavati'

Foto: Jurica Galoić/Pixsell
bolnica
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
bolnica
11.10.2016.
u 09:50
Ako školarac nije bio kod doktora, moći će ga ispričati isključivo roditelj. Ako je bio na pregledu, dobit će potvrdu o zdravstvenom stanju
Pogledaj originalni članak

“Poštovani pacijenti, građani i ostali koji ste uspjeli pročitati ovaj dokument do kraja, i vi i mi znamo da niste vi izmišljali ove većinom nevjerojatne zahtjeve za potvrde – traže ih uglavnom oni koji smišljaju nebulozne pravilnike i propise, dakle državna administracija i njihovi službenici na ‘šalterima’. Nemojmo im više dozvoljavati da nas sve zajedno rade budalama! Vaši hrvatski, obiteljski doktori”, stoji u potpisu poruke kojom obiteljski liječnici okupljeni u Koordinaciju hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) obavještavaju pacijente o novim pravilima za izdavanje potvrda u svojim ordinacijama.

Potvrde na drugim adresama

Pravila, koja je ekskluzivno objavio Večernji list, izazvala su niz reakcija. Obiteljski liječnici ponavljaju da im je cilj zaštititi pacijenta te upozoriti na niz suludih zahtjeva koje ispunjavaju. Na popisu potvrda koje se ukidaju ili objedinjuju u standardiziranu potvrdu o zdravstvenom stanju našle su se i neke učestale poput potvrde za bolovanje ili potvrde da je pacijent živ, što redovito traže umirovljenici koji primaju inozemnu mirovinu. Zbog toga smo zatražili dodatna pojašnjenja što se i kako ukida. Potvrda za bolovanje koja se izdaje poslodavcu kao dokaz da je zaposlenik bolestan ukida se jer je, kako navode liječnici, besmislena. Naime, postoji hranarinska doznaka za bolovanje, koja se izdaje poslodavcu i koja će i dalje postojati, a čija kopija može poslužiti umjesto potvrde – ako poslodavac na tome inzistira. Naime, i dosad su većini poslodavaca kao dokaz o bolesti bile dovoljna tzv. doznake, a samo su neki tražili i dodatnu liječničku potvrdu o bolovanju. Sad to više neće biti moguće. Ako poslodavac ipak inzistira, zaposlenik će moći dobiti potvrdu o zdravstvenom stanju koja će uključivati njegovu aktualnu dijagnozu.

Nadalje, po potvrdu da su živi inozemni umirovljenici morat će u HZZO, MUP ili maticu građana. Školarci više neće moći dobiti liječničku ispričnicu ako nisu bili na pregledu kod liječnika. Ako su izostali iz škole primjerice zbog viroze i nisu bili kod svog doktora, za to će ih moći ispričati isključivo roditelj. Ako su bolesni i bili su na pregledu, umjesto ispričnice liječnik će im izdati potvrdu o zdravstvenom stanju s preporukom koliko bi dana trebali izostati s nastave. Kako bi roditelj otvorio bolovanje zbog bolesti djeteta, treba dokazati da je i drugi roditelj zaposlen, po što se dosad išlo obiteljskom liječniku. Ubuduće, liječnik će za takvu potvrdu pacijenta uputiti – poslodavcu drugog roditelja.

Prepreka malim sportašima

Posebna kategorija su mali pacijenti za čije se aktivnosti, od plivanja i plesa do vjeronauka, također traži liječnička potvrda. – Svugdje u svijetu djeca se potiču na tjelesnu aktivnost, jedino im se kod nas postavljaju prepreke u obliku zahtjeva za liječničke potvrde – poručuju iz KoHOM-a. Dr. Vikica Krolo, šefica KoHOM-a, podsjeća da su od liječnika tražili i potvrde za iznajmljivače apartmane. Pitali su kako liječnik može procijeniti da je netko sposoban iznajmljivati apartman. Odgovor nikad nije stigao pa su liječnici potvrdu počeli naplaćivati, na što ju je Ministarstvo turizma ekspresno ukinulo.

>> Traženi liječnici obiteljske medicine, ali i nutricionisti, maseri, socijalni radnici...

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

PA
pajopatak
10:22 11.10.2016.

@R1971D Ti se onda pozovi poslodavcu na isti članak, stavak 3. " (3) Ako zbog opravdanog razloga radnik nije mogao ispuniti obvezu iz stavka 1. ovoga članka, dužan je to učiniti što je moguće prije, a najkasnije u roku od tri dana od dana prestanka razloga koji ga je u tome onemogućavao". Pa neka mu onda tvoj liječnik objasni - ti si se time zaštitio i opet super za tebe.

ER
Erick
10:29 11.10.2016.

Koliko mogucih potvrda je moguce izmisliti, mislim da smo ih mi izmislili sve I nemoguce je dodati jos jednu ili dvije.

R1
R1971D
09:58 11.10.2016.

Tko šljivi kod nas zakon, on nije bitan...bez obzira što je Zakonom o radu ( čl.37) propisano da liječnici MORAJU dati potvrde oni odlučili da neće...e pa i ja sam odlučio da mi sa plaće ne uzimaju onda doprinos za zdravstvo...