U 16. stoljeću veći dio hrvatskog teritorija pao je u ruke Turaka, Dalmacija je bila pod vlašću Mletaka, a hrvatskom plemstvu ostali su sjeverozapadni dijelovi. Ostaci ostataka. Plemstvo se naklonilo pred Habsburgovcima, kralj Ferdinand Habsburški preuzeo je obranu hrvatskih i ugarskih zemalja. Bilo je to doba feudalnog sustava, s feudalcima i svećenicima na jednoj i kmetovima na drugoj strani.
Ratovi, nasilje i siromaštvo nagrizali su seljake preopterećene daćama. Nemajući druge, 1573. pokrenuli su bunu čiji su najpoznatiji akteri bili kmet Matija Gubec i velikaš Franjo Tahy, a nekako je u "sjeni" ostao ban i biskup Juraj II. Drašković koji je u posljednju bitku koja se odigrala na Stubičkom polju poslao 5000 vojnika na čelu s podbanom Gašparom Alapićem. U bitki je pobijeno oko 3000 pobunjenih kmetova, a nakon što je buna u krvi ugušena, Drašković je javio caru Maksimilijanu II. da je opasnost prošla i naredio da se Gupca pogubi. Jurju II. Draškoviću, jednoj od najvažnijih osoba Habsburške monarhije, koji je prošao put od siromašnijeg plemića do kardinala, posvećena je izložba koja se do 30. svibnja može razgledati u Dvoru Trakošćan. Povod je 500. godišnjica njegova rođenja.
Demoniziran jer je dao pogubiti vođu Seljačke bune Matiju Gupca
Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.
Pretplatite se na sadržaj s potpisom.
Trump prijeti Iranu: Zatišje pred oluju
Krhko primirje, koje je na Bliskom istoku na snazi od 8. travnja, zasad još traje, no i dalje traju napetosti oko Hormuškog tjesnaca, ključne energetske arterije
Preživio masakr u kojem je izgubio sve: Oprostio sam ubojicama svoje obitelji
Zijo Ribić iz sela Skočić pokraj Zvornika preživio je masakr u kojem je izgubio cijelu obitelj, a knjiga po njegovoj priči “Ja ne mrzim” predstavlja se u Zagrebu.
Trumpovi pristaše bijesni: Uplatili milijune za 'zlatni mobitel', a telefonu ni traga
Navodno se već gotovo godinu dana radi na zlatnom mobitelu s imenom predsjednika Donalda Trumpa, ali točan vremenski okvir za njegov izlazak ostao je nejasan još uvijek
Osoba koja vitla mačem u scenskom nastupu demonstracije ljubavi prema svojoj domovini treba jednako voljeti sve građane. Ili ne?
SDP-e je inzistirao da se uvrsti Ustavna odredba o dvotrećinskoj većini u izboru ustavnih sudaca kako bi se spriječilo da Ustavni sud bude pod kontrolom jedne političke opcije i kako bi se osigurao širi politički konsenzus oko ljudi koji trebaju štititi Ustav, a ne interese vladajućih, ustvrdila je Marković
Jedna od najljepših Hrvatica o mračnoj strani lente: 'Bilo je situacija koje mi nisu bile ugodne'
Danas je Ivona Brnelić uspješna poslovna žena koja sa svojim emotivnim i poslovnim partnerom Ivanom Kovačićem radi kao agentica za prodaju nekretnina, no iza nje je put ispunjen velikim snovima, odricanjima, hrabrošću i znatiželjom.
a da ga (tog Draškovića) Turudić malo ispita i 30 dana zatvori