TELEKOMUNIKACIJE

Amerikanci objavili koje kineske tvrtke predstavlju prijetnju nacionalnoj sigurnosti

Foto: REUTERS
Foto: REUTERS
hUAWEI
13.03.2021.
u 07:48
Prošle godine FCC je Huawei i ZTE proglasio prijetnjom nacionalnoj sigurnosti komunikacijskih mreža, o time američkim tvrtkama zabranio korištenje državnog fonda od 8,3 milijarde dolara za kupnju opreme od tih kompanija.
Pogledaj originalni članak

Američka Federalna komisija za komunikacije (FCC) u petak je pet kineskih tvrtki proglasila prijetnjom nacionalnoj sigurnosti prema zakonu iz 2019. godine koji ima za cilj zaštitu američkih komunikacijskih mreža.

FCC je objavio da su to tvrtke Huawei Technologies, ZTE Corp, Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology i Dahua Technology.

Zakon iz 2019. godine propisuje da FCC identificira tvrtke koje proizvode telekomunikacijsku opremu i usluge "za koje je utvrđeno da predstavljaju neprihvatljiv rizik za američku nacionalnu sigurnost".

"Taj popis pruža značajne smjernice koje će osigurati da, budući da se mreže sljedeće generacije grade u cijeloj zemlji, ne ponavljaju pogreške iz prošlosti ili koristi opremu i usluge koje će predstavljati prijetnju američkoj nacionalnoj sigurnosti ili sigurnosti Amerikanaca", izjavila je vršiteljica dužnosti predsjednice FCC-a Jessica Rosenworcel.

Još u kolovozu 2020. američka vlada donijela je propise kojima zabranjuje saveznim agencijama kupnju robe ili usluga od bilo koje od tih pet kineskih tvrtki, a od 2019. godine Huawei, Hikvision i druge tvrtke stavljene su na američku ekonomsku 'crnu listu'.

Prošle godine FCC je Huawei i ZTE proglasio prijetnjom nacionalnoj sigurnosti komunikacijskih mreža, o time američkim tvrtkama zabranio korištenje državnog fonda od 8,3 milijarde dolara za kupnju opreme od tih kompanija.

U veljači je Huawei osporio tu odluku na Petom američkom okružnom žalbenom sudu. Iz Huaweija su u petak odbili komentirati novu FCC-ovu odluku. Ostale četiri kompanije također nisu komentirale ili ih se nije moglo kontaktirati.

FCC je u prosincu lani donio propise kojima zahtijeva od telekom operatera koji imaju opremu od ZTE ili Huaweija da je zamijene, a za tu svrhu američki su zakonodavci u prosincu odobrili 1,9 milijardi dolara za financiranje tog programa zamjene.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 5

ZN
znam
16:57 13.03.2021.

Postoji jedan put koji mnogi ne zele slijediti a propagira ga inzenjer telekomunikacija Pawel Wypychowski a to je prestati kupovati nove mobitele i pratiti propagandu telekom industrije. Ako trebate mobitel nabavite ili koristite stari model. Koristite ga minimalno jer pracenjem trendova pomazete telekom industriji koja zapravo trosi vas novac i unistava vase zdravlje.

GO
goriodgorijeg
09:01 13.03.2021.

Jedino hrvatska ne vidi potrebe da ima svoju nacionalnu mrežu. Svi tele operateri strani. U potpunosti ugroženi nacionalni strateški interesi RH.

SI
sisavac
18:04 13.03.2021.

Ako ovakav princip zauzmu i ostale države, dal će ikad više motorola prodati jednu stvar u kini, Siemens u americi, dal će microsoft windowse prodavati u kini, apple svoje..? Jel shvaćate da je ovo protekcionizam u najgorem obliku, i da vodi dizanju cijena i uklanjanju konkurencije na domaćem tržištu velikih zemalja? A kad i ako eu ikad se osvijesti i shvati da je amerika konkurent, pa zabrani američku tehnologiju...