U OSAM NAJBOLJIH

Messi zabio u 1000. utakmici i Argentince vodio do pobjede nad prkosnom Australijom (2:1)

FIFA World Cup Qatar 2022 - Round of 16 - Argentina v Australia
FIFA World Cup Qatar 2022 - Group C - Poland v Argentina
03.12.2022.
u 22:02
Argentinci su prethodno očekivano osvojili skupinu C, dok je Australija pokazala da u Katar nije zalutala i prošla grupu kao druga D sa šest bodova, koliko je imala i prva Francuska. Iako su Južnoamerikanci poveli s 2:0, Australci su pokazali da utakmica neće biti jednosmjerna ulica pogotkom u nastavku. Kakva je tek bila završnica - Martinez je u zadnjoj minuti obranio zicer i Gaučosima osigurao prolazak. Idući protivnik im je Nizozemska, koja je izbacila Sjedinjene Države.

Nogometaši Argentine svladali su Australiju 2-1 (1-0) u ogledu osmine finala Svjetskog prvenstva te su time osigurali četvrtfinalni dvoboj protiv Nizozemske (9. prosinca u 20 sati). Argentina je vodila 2-0 nakon pogodaka Lionela Messija u 35. i Juliana Alvareza u 57. minuti. Nada se Australcima probudila u 77. minuti kada je, nakon udarca Goodwina, autogol dao Enzo Fernandez, ali do produžetaka ipak nisu stigli.

U uvodnih dvadesetak minuta igralo se gotovo isključivo na australskoj polovici, ali Argentina nije uspjela u tom razdoblju kreirati ni jednu pravu priliku. Lopta je dosadno kružila s jedne na drugu stranu te su Argentinci imali velikih problema s razbijanjem zgusnuto postavljenih australskih linija.

Sredinom prvog dijela Australija se nekoliko puta odvažila napasti te nije na potpunom miru mogla biti argentinska obrana i njen vratar Martinez. No, u sporom ritmu i uz ne odveć uzbudljiv nogomet trajala je utakmica do 35. minute kada je zabljesnuo, tko drugi, nego Lionel Messi.

Najbolji argentinski igrač došao je do lopte na 15 metara od suparničkih vrata, malo iskosa, te je bez obzira na trojicu Australaca ispred sebe pronašao put, prizemnim udarcem, do mreže. Argentina je povela, a Messi je po prvi puta u karijeri postigao pogodak u nokaut fazi nekog Svjetskog prvenstva. Bio je to njegov deveti gol na svjetskim prvenstvima te je ispred njega ostao, u argentinskim okvirima, još jedino Gabriel Omar Batistuta s deset golova.

U nastavku utakmice opet je Argentina dominirala posjedom, no australski igrači ipak su bili sve odlučniji u presingu te su sve više izlazili prema naprijed. No, dodatni udarac Australija je primila u 57. minuti. Prvo se njihova obrana poigravala, a na kraju je vratar Ryan krenuo u nepotrebni dribling. Sve je iskoristio Julian Alvarez, 22-godišnji napadač Manchester Cityja, koji je ukrao loptu i progurao je u mrežu za 2-0.

Nakon tog pogotka popustile su dotad donekle čvrste australske linije pa je Argentina, na brzinu, stvorila dvije-tri opasne situacije. Povećanje rezultata se nije dogodilo već, čak štoviše, Australija je smanjila iz ničega.

U 77. minuti, sa skoro 20 metara, potegnuo je Goodwin. Tko zna gdje bi lopta završila da nije pogodila u glavu Enza Fernandeza, posve promijenila smjer te odsjela u mreži za probuđenu nadu Australaca. I ne samo to, već je u 81. minuti Australija stvorila prvu pravu šansu na susretu i bila je jako blizu izjednačenja. Behich je predriblao u argentinskom šesnaestercu koga god je mogao, ali je izjednačenje uspio spriječiti Lisandro Martinez.

Do kraja je Argentina trebala i uvjerljivije slaviti jer je imala nekoliko sjajnih prilika. Čak je tri propustio Lautaro Martinez, a jednom Messi. Nakon svih tih propusta mogla je Argentina biti kažnjena, ali je u nadoknadi Martinez sjajno obranio udarac Kuola te je završilo slavljem Argentine 2-1.

Niže pronađite tijek utakmice kroz naš live prijenos.