sadrže štetne kemikalije

Stručnjakinja za toksine: "Ovih 5 stvari nikada nemam u svojoj kupaonici; mogu biti jako opasne"

Foto: Shuttershock
Stručnjakinja za toksine: "Ovih 5 stvari nikada nemam u svojoj kupaonici; mogu biti jako opasne"
19.01.2023.
u 16:30
Mirisi često sadrže ftalate, koji se povezuju s poremećajem hormona, s učincima na težinu, regulacijom šećera u krvi (inzulinska rezistencija), zdravljem štitnjače, plodnosti i još mnogo toga.
Pogledaj originalni članak

Prema procjeni američke Radne skupine za zaštitu okoliša, žene se u prosijeku dnevno izlažu čak 168 kemikalija, i to samo zbog kozmetike i proizvoda za osobnu njegu koje posjeduju. Zato liječnica dr. Vivian Chen, koja se inače bavi toksinima, kaže kako ona osobno neke uobičajene proizvode koje mnogi imaju u svojim kupaonicama nikada ne koristi; evo koje točno i zašto:

Ove namirnice pospješuju rast kose. Uvrstite ih u svoj jelovnik!

Foto: Thinkstock
kosa
Foto: Shutterstock
jaja
Foto: Thinkstock
Špinat
Foto: Pixabay
Hrana
Foto: Thinkstock
batat
Foto: Thinkstock
avokado
Foto: Thinkstock
Sušenje kose
Foto: Shutterstock
Pranje kose
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Pranje kose
Foto: Danijel Berkovic/Pixsell
Losos

1. Zubni konac koji sadrži PFAS (Perfluoroalkilne i polifluoroalkilne tvari)

Većina je ljudi izbirljiva oko posuđa s neprianjajućim dnom jer može sadržavati PFAS kemikalije, no jeste li znali da te štetne kemikalije često sadrži i konac za zube?

Studija iz 2019. otkrila je u časopisu Nature da je korištenje konca za zube povezano s višim razinama PFAS markera u krvi. Ipak, ne treba ga skroz odbaciti, sve dok tražite one marke koje na deklaraciji pišu da je proizvod bez ovih kemikalija.

2. Konvencionalne losione za tijelo

Zbog prisutnost vode u losionima oni moraju sadržavati i konzervanse kako bi se izbjegla kontaminacija mikrobima; a neki od njih su problematični. Parabeni su tako npr. povezani s endokrinim poremećajem, DMDM hidantoin i Quaternium-15 otpuštaju formaldehid koji je kancerogen, a polietilen glikol (PEG) djeluje kao pojačivač prodiranja (tj. pomaže drugim štetnim kemikalijama da lakše prodru u kožu). Ako koristite losion, koristite neki koji je napravljen bez ovih potencijalno štetnih konzervansa.

3. Konvencionalne parfeme

Mirisi često sadrže ftalate, koji se povezuju s poremećajem hormona, s učincima na težinu, regulacijom šećera u krvi (inzulinska rezistencija), zdravljem štitnjače, plodnosti i još mnogo toga.

Zapravo, sve što ima izraz "miris" na popisu sastojaka zahtijeva daljnje istraživanje i preispitivanje jer je to krovni pojam koji može opisati bilo koji broj sastojaka.

4. Pjenaste proizvode za tuširanje

Za stvaranje pjene potrebni su sastojci poput natrijevog lauril sulfata (SLS) koji mogu poremetiti kožnu barijeru i kod nekih ljudi izazvati iritaciju i alergijske reakcije. Njegov sestrinski spoj, natrijev lauret sulfat (SLES), navodno uzrokuje manje iritacija. Međutim, budući da se radi o etoksiliranom spoju, postoji rizik da nosi kontaminant koji se zove 1,4 dioksan (koji je vjerojatno kancerogen). Osim toga, pjenušave kupke obično su pune gore spomenutih mirisa i polietilen glikola pa preporučujem da umjesto njih isprobate kupke od Epsom soli. A ako volite opuštajući miris, po zraku raspršite eterična ulja.

5. Vodice za ispiranje usta

Naš oralni mikrobiom igra važnu ulogu u zdravlju desni i zubi, ali većina vodica za ispiranje usta ga uništava. Zamislite vodicu za ispiranje usta kao neodgovarajuće propisan antibiotik koji ubija i loše i dobre bakterije u isto vrijeme. Ponekad su antibiotici neophodni i spasonosni, ali ne bismo ih htjeli koristiti svaki dan bez valjanog razloga!

 Žena kaže da pećnicu čisti samo jednom godišnje: "To je dovoljno ako sami napravite ovakvo sredstvo..."

 

 

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.