VAŽNO GA JE ČESTO PRATI

Stručnjakinja otkrila kako spriječiti stvaranje plijesni na tepihu kupaonice: Pomoći će ocat

Foto: Shuttershock
Stručnjakinja otkrila kako spriječiti stvaranje plijesni na tepihu kupaonice: Pomoći će ocat
10.06.2022.
u 10:30
Trebali biste pripaziti na to koliko često čistite tepih u kupaonici, te da mu nakon pranja date dovoljno vremena da se pravilno osuši, jer tako možete spriječiti širenje spora
Pogledaj originalni članak

Plijesan je česta pojava u kupaonicama zbog vlažnih, toplih uvjeta, a tepih u kupaonici predmet je koji obično prvi nastrada zbog plijesni. Ti tepisi dizajnirani su da upijaju vodu kada izlazite iz tuša ili kade, no ako su stalno mokri, to stvara idealno okruženje za stvaranje plijesni.

S obzirom na to da nakupljanje plijesni može biti opasno, stručnjaci upozoravaju da je vrlo važno održavati tepih čistim, kako biste spriječili pojavu i rast plijesni, piše Express.  

 Stavljate sol na mrlje ili one od vina čistite vodom? Kakve pogreške! I ovo radite krivo...

Foto: Getty Images
Čišćenje
Foto: Getty Images
Čišćenje
Foto: Getty Images
Čišćenje
Foto: Getty Images
Čišćenje
Foto: Thinkstock
Čišćenje stana
Foto: Getty Images
Čišćenje
Foto: Getty Images
Čišćenje
Foto: Getty Images
Čišćenje

Stručnjakinja za čišćenje iz SF Gatea, kaže da pripazite na to koliko često čistite tepih u kupaonici, te mu nakon pranja dajte dovoljno vremena da se pravilno osuši, jer tako možete spriječiti širenje spora. Savjetuju da tepih perete barem jednom tjedno ili i više. 

Ako imate tepih koji možete prati ručno, poput onih s gumenom podlogom ili onih koji su malo čupavi, upotrijebite deterdžent i bijeli ocat. Ono što trebate napraviti je staviti tepih u kadu ili veliku kantu vode, te na njega dodati malo deterdženta i malo bijelog octa, i istrljati tepih četkom s mekim čekinjama, s prednje i stražnje strane. Nakon toga, ostavite tepih da se potpuno osuši prije nego što ga vratite u kupaonicu. Zbog visokog postotka octene kiseline, bijeli ocat se može koristiti kao prirodno sredstvo za čišćenje, protiv gljivica i bakterja. 

Ako ipak imate tepihe koji se mogu prati samo u perilici, poput platnenih, u odjeljak za deterdžent dodajte pola šalice bijelog octa,  onda stavite na osjetljivo pranje i na vrući ili topli ciklus. To će također ubiti sve postojeće plijesni ili bakterije na tepihu. 

Osim pranja tepiha, stručnjakinja ističe i da je iznimno važno stalno prozračivati kupaonicu, kako bi se u njoj što manje skupljala vlaga. 

Ova mjesta mnogi zaborave očistiti, a puna su bakterija!  

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar mačak s tri života
mačak s tri života
11:03 10.06.2022.

čistit dva puta tjedno i to pravo ne samo mlatit mopom