MOŽE VAM UGROŽAVATI SAN

Stručnjakinja otkrila zašto dijeljenje kreveta s partnerom nije uvijek dobro za vezu

Foto: Shuttershock
Stručnjakinja otkrila zašto dijeljenje kreveta s partnerom nije uvijek dobro za vezu
14.06.2022.
u 15:30
Objasnila je i da se parovi trebaju potruditi oko toga da nađu kompromis oko spavanja, no ako to jednostavno nije mogućen, najbolja opcija je spavati odvojeno
Pogledaj originalni članak

Veze dolaze s nizom kompromisa, a spavanje je jedan od njih. Ne samo da u vezi više nećete moći spavati baš kako želite, već ćete se možda morati boriti oko pokrivača ili se pak nositi s partnerovim hrkanjem. A iako bi vam maženje i udobnost pored partnera mogli biti dovoljni da zaboravite sve loše strane, stručnjakinja za veze i spavanje kaže da postoje neki opravdani razlozi zašto ponekad nije pametna odluka da s partnerom spavate u istom krevetu, piše Your Tango.

Ovo je 18 najboljih poza za spavanje: Je li vaša omiljena među njima?

Foto: Twitter
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock
Foto: shutterstock

Više živcirate jedno drugo

Stručnjakinja kaže da drugačije navike spavanja i neki poremećaji spavanja mogu utjecati na to kako se obje osobe ponašaju tijekom dana. Neka su istraživanja tako pokazala da su ljudi koji su dvije noći zaredom spavali manje od sedam sati bili razdražljiviji prema svojim partnerima od onih koji su bili odmorni. 

Imate skroz drugačije navike spavanja

Iako parovi obično imaju mnogo toga zajedničkog, to ne znači da imaju iste navike spavanja, kaže stručnjakinja. Može se dogoditi da, primjerice, vi spavate u potpunoj tišini, a vaš partner prije spavanja voli slušati glazbu. U takvim je situacijama možda bolje spavati odvojeno nego početi zamjerati partneru što vam ugrožava san, što nikako nije dobro za vašu vezu. 

Mogli biste se udebljati

Prema mnogim stručnjacima za spavanje, 30 minuta manje sna po noći tijekom jedne godine dovodi do 17% više pretilosti i 39% inzulinske rezistencije. To znači da oni koji žele smršaviti ili zadržati postojeću kilažu moraju imati adekvatan san kako bi mogli ostvariti taj cilj. Dakle, ako vas partner drži budnima i tako ometa vaš cilj mršavljenja, mogli biste mu zamjeriti. 

Mogli biste se osjećati klaustrofobično 

Za neke je ljude vrijeme spavanja jedino kad mogu biti sami i odmarati duboko u svojim mislima. Njima dijeljenje kreveta s partnerom može čak i uzrokovati osjećaj klaustrofobije u vezi, što pak može dovesti do pojačanog stresa. A ako se takvi osjećaji nastave razvijati, veza možda i neće potrajati, rekla je stručnjakinja.

Hrkanje vas može zaista izluđivati

Ona kaže i da je hrkanje kod mnogih parova razlog za svađu, te da uzrokuje problem sa spavanjem. Zvukovi hrkanja mogu nas držati budnima cijelu noć, što naravno nikako nije dobro, a negativno se odražava i na vezu. Stručnjakinja tako ističe da se susrela s mnogo parova koji su se razveli jer su hrkanje ili apneja pri spavanju dovodili do konstantnih sukoba. 

Psiholozi otkrili kako se manje svađati s partnerom: Pomaže i odvojeno spavanje!

 

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.