varalice

Kako lažljivci tako dobro skrivaju laži? Koriste se ovom tehnikom...

Foto: Thinkstock
Laganje
Foto: Thinkstock
Šaputanje
Foto: Dreamstime
Lažljivica
15.10.2018.
u 21:09
Lažljivci će često gledati sugovornika direktno u oči kako bi skrili što više tjelesnih znakovi koji ih otkrivaju
Pogledaj originalni članak

Lažljivci su svjesni znakova koji ih otkrivaju pa su neke od njih naučili zatomiti. No to ipak ne znači da mogu proći neprimijećeno.

Pokazalo je to i posljednje istraživanje na Sveučilištu Edinburgh gdje su sudionici igrali igru u parovima, a u kojoj je jedan od partnera morao lagati gdje se nalazi blago u igri traženja.

Znanstvenici su otkrili kako osobe koje lažu, znaju i kako skriti znakove koji ih otkrivaju, poput izbjegavanja gledanja u oči. Voditelj istraživanja, Martin Corley, izjavio je kako su oni koji lažu svjesni tjelesnih znakova koji ih otkrivaju pa su ih i naučili zatomiti. 

Ipak, njihovi partneri u ovoj igri uspjeli su otkriti kada osoba laže. Na početku igre, znanstvenici su primijetili 19 znakova laganja, a među njima su bili očiti micanje obrvama i pauze tijekom pričanja. 

Pokazalo se da osobe koje slušaju mogu prepoznati laž u milisekundama.  Uzdasi poput "um", "uh", ponavljanje riječi i drugih uzdaha te ispravljanje sebe tijekom razgovora u pola rečenica i sl, također su znakovi laganja koji su lako prepoznatljivi drugima. 

Ostali znakovi koji lažljivce mogu razotkriti su "popunjavanje praznina", ponovno započinjanje razgovora ili neke teme, proširivanje rečenica, pokreti glave, ruku, smijanje pri izgovaranju nečega što i nije toliko smiješno. 

Lažljivci će često gledati sugovornika direktno u oči kako bi skrili što više tjelesnih znakovi koji ih otkrivaju, jedan je od zaključaka istraživanja objavljenih u časopisu Journal Of Cognition. 

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

GI
Gips
21:57 15.10.2018.

Šta su hdzovci bili tamo na promatranju?