RADIMO li sve KRIVO?

Evo kada liječnici preporučuju skidanje temperature lijekovima

Foto: Thinkstock
Evo kada liječnici preporučuju skidanje temperature lijekovima
09.01.2018.
u 13:41
Posljedica blagog povišenja tjelesne temperature kod vrućice je ubrzavanje metabolizma, što pomaže u borbi protiv infekcije ili upale.
Pogledaj originalni članak

S dolaskom jeseni povećava se broj oboljelih od prehlade, upala i infekcija prouzročenih virusima i bakterijama koje nerijetko prati temperatura, zdrava i prirodna reakcija organizma na infekcije i upale i naša urođena najsnažnija zaštita od virusa i bakterija. Ona se spušta lijekovima tek kada prijeđe 38,5 Celzijevih stupnjeva, podsjeća njemački medicinski časopis Apotheken Umschau. 

Stupanj groznice ne ukazuje nužno na ozbiljnost situacije. Manja bolest može prouzročiti visoku temperaturu, a katkada ozbiljna bolest ne mora podići tjelesnu temperaturu. 

Posljedica blagog povišenja tjelesne temperature kod vrućice je ubrzavanje metabolizma, što pomaže u borbi protiv infekcije ili upale. 

Visoka temperatura ili groznica stanje je kada temperatura naraste iznad uobičajenog raspona. Ona se razlikuje od pojedinca do pojedinca. Na temperaturi iznad 39°C mikrobi se ne mogu razmnožavati. Sposobnost organizma da razvije visoke temperature ukazuje na snažan organizam i vitalnost.

Kod visoke temperature ubrzavaju se metabolički procesi za pet do osam puta, povećava se proizvodnja interferona koji sprečavaju razvoj virusa, količina željeza u plazmi se smanjuje, a to je važno za sprečavanje rasta bakterija. Istodobno se povećava pokretljivost i djelovanje bijelih krvnih stanica koje uništavaju mikrobe. 

Kod blago povišene temperature, one koja nije viša od 37,8°C, liječnici ne preporučuju spuštanje lijekovima jer bi se tako bolest koja je uzrok groznice mogla produljiti. Treba istaknuti da virusi koji prouzročuju prehlade i druge respiratorne infekcije napreduju na normalnoj tjelesnoj temperaturi, a izazivanjem stanja blago povišene temperature organizam možda želi eliminirati virus. 

Visoka temperatura najčešće se snižava lijekovima poput paracetamolabrufena, ibuprofena ili sličnih analgetika i antipiretika

Pomaže i stavljanje mlakih obloga, a preporučljivo je i tuširanje mlakom vodom. 

Liječničku pomoć treba potražiti ako tijelo dosegne temperaturu od 40°C koja se ne spušta bez lijekova ni nakon tri dana, a prati je osjećaj jake iscrpljenosti.

Pogledajte i galeriju: Ovo su bolesti koje vam prijete prema vašoj krvnoj grupi

Foto: Thinkstock
Žena, čuđenje
Foto: Thinkstock
Žena
Foto: Thinkstock
žena,tijelo,krvotok
Foto: Thinkstock
Trbuh
Foto: Thinkstock
Nervozna žena
Foto: Ilustracija/ Thinkstock
Muškarac i žena
Foto: Thinkstock
Stres
Foto: Shutterstock
Par
Foto: Shutterstock
Par
Foto: Shutterstok
Muškarac

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

SZ
stela_zg
14:17 09.01.2018.

Oni koji u virozi spuštaju temperaturu su najdulje bolesni (jer rade protiv fiziologije svog tijela), a mogu i razviti alergijsku reakciju na Coldrex, Maxflu, paracetamol, ibuprofen.