u 52. godini

Preminuo akademski slikar i multimedijalni umjetnik Marijan Crtalić

Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Preminuo akademski slikar i multimedijalni umjetnik Marijan Crtalić
27.10.2020.
u 13:38
U 52. godini života iznenada je preminuo akademski slikar i multimedijalni umjetnik Marijan Crtalić.
Pogledaj originalni članak

U ponedjeljak navečer, iznenada u 52. godini života, preminuo je sisački akademski slikar i multimedijalni umjetnik Marijan Crtalić.

– U kontekstu mog eskapističkog svjetonazora, svoj život smatram nekom vrstom kvazispontanog performansa (umjetničkim djelom), a svoju umjetnost analitičkom situacijom proživljenog – u kojoj zapravo živim. Znači (na sreću ili na žalost) život živi (preživljava) mene, a ja živim (proživljavam) umjetnost – tako je o sebi govorio Marijan Crtalić Crta.

Marijan je rođen 8. svibnja 1968. u Sisku. Diplomirao je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1992. godine u klasi profesora Vasilija Jordana. Iako je bio vrstan slikar, u njegovu opusu glavninu umjetničkog izražavanja imale se ambijentalne instalacije, fotografije, video, a posebno performansi po kojima je i bio poznat. Snimao je i dokumentarne filmove.

Upornim i dosljednim kritičkim pristupom društvenim problemima profilirao se kao jedan od najistaknutijih predstavnika novijeg umjetničkog aktivizma u Hrvatskoj, što je i potvrđivao svakim svojim umjetničkim nastupom.

Iako je uglavnom živio i radio u Zagrebu, zadnje mjesece svog života proveo je u svom rodnom gradu Sisku oko kojeg je i razvio veliki dio svog opusa. Od 2007. godine radi na projektu Nevidljivi Sisak, a projekt se zasniva na umjetničkom i aktivističkom djelovanju u vezi s kulturnom revitalizacijom grada Siska. Godine 2014. organizirao je Festival Željezara u Sisku, a 2015. godine osnovao umjetničku organizaciju Nevidljivi Sisak. Festival Željezara se, u manjem obliku, održao i ove godine. Bio je član Hrvatskog društva likovnih umjetnika i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Dobitnik je mnogih priznanja i nagrada, među kojima je i druga nagrada T-HT@MSU Zagreb za rad "Nevidljivi Sisak – Fenomen Željezara". 

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

BL
boris.ljubicic1
16:39 27.10.2020.

...izuzetan čovjek i umjetnik...otišao je u najboljim godinama...puno projekata je bilo ispred njega...hrvatska art-aktivistička scena njegovom smrću gubi najboljeg predstavnika...to je veliki i nenadoknadiv gubitak!