Selidba proizvodnje

Rast troškova proizvodnje i EU tjeraju poduzetnike u BiH

Foto: Foto: Podravka
Rast troškova proizvodnje i EU tjeraju poduzetnike u BiH
10.08.2011.
u 20:00
Opstanak će mnogi tražiti na novim tržištima ili u novim proizvodima, no dio će ih naći svoju računicu u selidbi proizvodnje na istok, ponajprije u BiH
Pogledaj originalni članak

Rast cijene proizvodnje i ograničenja koja donosi skoro punopravno članstvo naše zemlje u Europskoj uniji sve će više tvrtki nagnati na razmišljanje o selidbi proizvodnje iz Hrvatske.

Statistika bilježi da su proizvođačke cijene u srpnju ove godine bile 7,1 posto veće nego u istom razdoblju lani. Istodobno, zbog slabe potražnje proizvođači nisu mogli ovaj trošak preliti na krajnjeg kupca.

– Zamjetna je eksterna inflacija jer je došlo do povećanja gotovo svih sirovina koje uvozi hrvatska industrija. Tu prije svega mislim na naftu i metale. Gospodarska kriza u Hrvatskoj uzrokovala je da proizvođači stalno moraju smanjivati cijene ili biti na akcijama ako žele opstati. To je golem pritisak na domaće gospodarstvo koje zasigurno neće preživjeti sve tvrtke – smatra ekonomski analitičar Damir Novotny.

Opstanak će mnogi tražiti na novim tržištima ili u novim proizvodima, no dio će ih naći svoju računicu u selidbi proizvodnje na istok, ponajprije u BiH. Novotny smatra da je Bosna, ponajprije njezin sjeverni dio, idealan za hrvatske tvrtke jer je dobro infrastrukturno povezan s Hrvatskom, a Republika Srpska ima i vrlo primamljive uvjete za nove investitore. Ne treba smetnuti s uma da će Hrvatska ulaskom u EU izgubiti autonomnu poziciju u vanjskoj trgovini što će se negativno odraziti na našu robnu razmjenu unutar zemalja regije udruženih u CEFTA-u.

BiH će pak još neko vrijeme ostati izvan Unije te proizvodnja u hrvatskim pogonima u Bosni neće podlijegati unificiranoj carinskoj politici Unije. Nagađa se da bi se na selidbu na istok mogla odlučiti, prije svih, prehrambena industrija koja je dosta snažna na tržištima BiH, Srbije te ostalih zemalja regije koje će ostati izvan EU.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

S1
slavonac 1
07:57 11.08.2011.

To jest formula Kapitalizma- da radna snaga ne ide na zapad u EU Kapital ide prema radniku u siromasne zemlje zbog jeftine radne snage To je EU. Zato Hrvatski RODE NE U EU. NE u EU. Ne u EU

Avatar dariodario551
dariodario551
10:21 11.08.2011.

U BiH ljudi rade za 200 eur EU poduzetnici će mnogo zaraditi ako upregnu Hrvate i Bosance da rade za njih

RO
rondomilk
22:46 10.08.2011.

upravo tako veliki dio europske proizvodnje seli se na istok. mene još uvijek čudi zašto se na zapadu Europe proizvode automobili?? više niti jedan automobil ne bi smjeo biti sklopljen u Njemačkoj,Francuskoj,Španjolskoj,Velikoj Britaniji,Italija kad se sve to može isto napraviti u pet ili više puta jeftinijem istoku Europe tipa Rumunjska,Bugarska,Albanije,Srbija,Slovačka; u najgorem slučaju bi to bila KINA.