konferencija

Privatni vlasnici šuma čekaju novac iz fondova EU

Foto: Žarko Bašić/Pixsell
Privatni vlasnici šuma čekaju novac iz fondova EU
27.08.2014.
u 21:06
Nesređene gruntovnice te nezainteresiranost vlasnika i države velika su prepreka boljoj iskorištenosti etata iz privatnih šuma
Pogledaj originalni članak

Ilegalna sječa i nedorečeni zakoni samo su neki od problema privatnih šumoposjednika, čulo se na  2. regionalnoj konferenciji na temu gospodarenja i mobilizacije sirovine iz privatnih šuma, koju je organizirao Hrvatski drvni klaster.

U RH je danas 600.000 privatnih vlasnika koji godišnje raspolažu sa 22% ukupnog šumskog prostora, odnosno s drvnim zalihama između 78 i 180 milijuna kubika i s godišnjim prirastom oko 2 milijuna m3.

No kako ih većina ima manje od pola hektara i tek svaki deseti živi uz šumu i od nje nešto prihoduje, situacija, kojoj ne doprinose ni nesređene zemljišne knjige ni nezainteresiranost mjerodavnih institucija, nije zadovoljavajuća. To je potvrdio i hrvatski biznismen Jako Andabak iz Sunčanih šuma, drugi najveći poslodavac u šumarstvu nakon Hrvatskih šuma.

Kaže kako država mora stvoriti pravne okvire u kojima će šumoposjednici u RH imati jednakopravne uvjete s ostatkom EU. No na nacionalnoj razini još nema mehanizama za praćenje i korištenje fondova EU u toj djelatnosti.

>>Hrvatske šume: Nema govora o otpuštanju 500 radnika

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.