Upozorenje HNB-a

Oprez, trećina duga hrvatskih tvrtki prekomjerna je

Foto: Marko Lukunić/PIXSELL
Oprez, trećina duga hrvatskih tvrtki prekomjerna je
05.07.2017.
u 08:27
Dođe li do rasta kamata i pada BDP-a, tvrtke ne bi mogle vratiti 40 posto sadašnjeg duga.
Pogledaj originalni članak

Otprilike trećina duga poduzeća u Hrvatskoj je prekomjerna, što upućuje na velike potrebe za njihovim razduživanjem, zaključili su Ana Martinis i Igor Ljubaj u najnovijem istraživanju središnje banke HNB-a pod nazivom Prekomjerni dug poduzeća u Hrvatskoj: mikroprocjena i makroimplikacije.

Korporativni dug hrvatskih tvrtki preskočio je godišnju vrijednost hrvatskog BDP-a, veći je nego u ostalim državama srednje i jugoistočne Europe, gdje se, za razliku od Hrvatske, iznos duga smanjivao nakon 2008. godine. Iako prekomjerni dug nije ravnomjerno raspoređen, već je koncentriran u manjem broju velikih i neizvoznih poduzeća, ocijenjeni opseg prezaduženosti može imati nepovoljne makroekonomske implikacije.

Uz povećanja kamatnih stopa i pada BDP-a 40 posto tekućeg duga tvrtki postalo bi nenaplativo

Primjerice, dođe li do povećanja kamatnih stopa i pada BDP-a, središnja banka procjenjuje da bi 40 posto tekućeg duga tvrtki postalo nenaplativo. Rezultati rada pokazali su da su prezadužena poduzeća tijekom krize znatno više smanjivala svoje investicije od poduzeća koja nisu bila prezadužena.

– Ocijenjeni obujam prekomjernog duga poduzeća u Hrvatskoj i njegov negativni učinak na investicije te spori napredak u smanjivanju prekomjernog duga naglašavaju potrebu za proaktivnim i koordiniranim angažmanom politike, koji bi trebao uključivati mjere za učinkovitije stečajne postupke, brže čišćenje bilanca, poboljšano restrukturiranje prekomjerno zaduženih poduzeća u državnom vlasništvu te sveobuhvatnu strategiju politike za poboljšanje poslovne klime i konkurentnosti, navode autori. Kad su u pitanju potencijalno održiva poduzeća, središnja banka smatra da bi se Vlada trebala ublažiti i pojednostavniti proces otpisivanja dugova.  

   

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

AN
antonelić
11:18 05.07.2017.

a gdje je komentar vrhunskog ekonomskog makroanalitičara željka lovrinčevića ... bez takvih stručnjaka nema nam napretka , ostati ćemo na repu eu ... što god on predskaže to se izokrene , evo primjer todorića uspješnog hrskog čoeka ... vidi se da se može , samo kad se hoće , treba samo raditi a ne spavati kao bivša vlast ( zokijeva ) ... evo krenuo je most za čiovo ( šesti put ) , kreće i most za pelješac ( uskoro osmo otvaranje radova ) , čeka nas farbanje tunela ( treći put ) , uskoro rješenje zagađenja u sl. brodu ( treći put ) ... iz pouzdanih izvora bliskih min. pinok. mariću saznajemo da se sprema povećanje naknade za pet ambalažu sa 50 lipa na 1 kunu ... time se diže bdp za 3 - 4 % i lagano ulazimo u blagostanje kao što je najavila dr.kolinda ... sačekajmo samo da se vrati iz poljske , gdje ide na radnu večeru sa trumpom ... mora probati novi cirkularac i novi osmjeh ...