'17.07.2013. Zagreb - Otvoreno plivaliste Mladosti uz Savu, prijateljska vaterpolska ukamica Hrvatska - Rumunjska. Petar Muslim.Photo: Marko Prpic/PIXSELL'
1/2
04.08.2015.
u 17:55

Ove godine Hrvati su se četiri puta sučelili Crnogorcima i slavili u sva četiri susreta.

Hrvatska je izborila nastup u polufinalu Svjetskog prvenstva u Kazanju! I to uraganom koji je u četvrtfinalu 'otpuhao' Crnogorce, viceprvake svijeta. Izabranici Ivice Tucka slavili su s velikih 10:4 (1:0, 3:0, 3:3, 3:1).

Impresivno je Hrvatska igrala u prvom poluvremenu kad suparnici u 16 minuta nisu zatresli mrežu sjajnog vratara Pavića, pa se na odmor otišlo s rezultatom 4:0.

Na samom početku nastavka Crnogorci su dvaput pogodili i smanjili zaostatak na 5:2, no bio je to njihov labuđi pjev. Mladi Luka Bukić drugim pogotkom zaustavio je nalet suparnika, a kad je nakon Klikovčeva gola na kraju treće četvrtine sjajno pogodio Obradović za 7:3 bilo je jasno kako južni susjedi više nemaju izgleda za pobjedu.

Pavić je 'zaključao' vrata u posljednjoj četvrtini, a Muslim, Šetka i Sukno pogocima su dovršili posao za veliku pobjedu.

Pokazalo se kako je Hrvatskoj dobro došao odmor kojeg Crna Gora nije imala jer je u igrala protiv Kazahstana u osmini finala.

Ove godine Hrvati su se četiri puta sučelili Crnogorcima i slavili u sva četiri susreta. Na SP-ima smo ih triput pobijedili iz isto toliko susreta. Ukupno je Hrvatska odigrala 25 utakmica protiv Crne Gore, a pobijedila je 15 puta.

Bio je to jedan od jačih četvrtfinalnih okršaja (uz onaj Mađarska – Italija), zna li se da su naši igrači olimpijski pobjednici, a da su Crnogorci doprvaci svijeta (na prvenstvu u Barceloni na kojem smo mi bili treći).

U pripremnoj utakmici uoči prvenstva Hrvatska je u Šibeniku pobijedila sa 8:5.

– Čeka nas teška i neizvjesna utakmica, ali takvi su svi četvrtfinalni dvoboji na svim natjecanjima. Znamo da igramo protiv reprezentacije koja je u proteklih osam godina uvijek bila u borbi za medalje ili je osvajala medalje. Zato ne treba trošiti riječi o reprezentaciji Crne Gore jer se uistinu radi o snažnoj momčadi, ali i mi imamo kvalitetan sastav koji može pobijediti u utakmici koju dočekujemo spremni i motivirani. Najvažnije je da su svi naši igrači zdravi, a uvjeren sam da u teškoj i neizvjesnoj utakmici imamo izglede za pobjedu – naglasio je uoči utakmice hrvatski izbornik Ivica Tucak.

Hrvatska u polufinalu ide na Grčku koja je nakon peteraca slavila protiv Australije sa 12:11. Drugu polovicu ždrijeba čine Mađarska - Italija (19:10) i Srbija - SAD (20:30).

Tijek utakmice:

HRVATSKA - CRNA GORA 10:4 (1:0, 3:0, 3:3, 3:1)

HRVATSKA: Pavić, Burić, Petković 1, Lončar, Joković, Bukić 2, Muslim 3, Bušlje, Sukno 1, Paškvalin 1, Šetka 1, Obradović 1, Bijač

CRNA GORA: Lazović, Dr. Brguljan, Pasković, Čučković, Da. Brguljan 1, Radović, Janović, Ukropina, Ivović, Murisić, Klikovac 3, Jokić, Šćepanović

SUCI: Korzyna (Poljska) i Caputi (Italija).

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 6-11, Crna Gora 2-9

PETERCI: Hrvatska -, Crna Gora 0-1

4. četvrtina - 3:1 za Hrvatsku

8' Završila je utakmica, Hrvatska je sjajnom igrom izborila polufinale!

8' I Sukno se upisao u strijelce! Deseti pogodak Hrvatske (10:4), iskoristili smo napad s igračem više

6' Treći gol Klikovca za 9:4. Primio je loptu na pet metara, okrenuo se i 'žabicom' savladao Pavića

6' Opet neda Pavić! Skrenuo je snažan udarac suparnika u vratnicu

5' Maestralan je danas i golman Pavić. Njegova 16. obrana!

3' Hrvati 'gaze' Crnogorce! Šetka je pogodio nakon brze akcije za 9:3

2' Muslim je probio Šćepanovića! Treći njegov gol za veliku prednost Hrvatske - 8:3

1' Crna Gora nije iskoristila peterac! Janović je pogodio prečku

1' Crnogorci su prvi stigli do lopte

3. četvrtina - 3:3

8' Sjajan gol Obradovića! Hrvatska vodi 7:3! Naciljao je Paulo, a Šćepanović je bio nemoćan

8' Šćepanović je zaustavio napad Hrvatske za 7:2, a onda je Crna Gora u nastavku s igračem više smanjila na 6:3. Ponovno je zabio Klikovac

5' Hrvatska vraća prednost na 'plus četiri' (6:2)! Iskoristili smo napad s igračem više, a Bukić je svoj drugi gol zabio vrataru kroz ruke

4' Muslim je pogodio prečku, a naš napad je nakon odbijene lopte neuspješno završio Obradović

3' Bude se Crnogorci. Klikovac pogađa za 5:2

1' Odmah su zabili i Crnogorci i smanjili na 1:5. Brguljan je strijelac

1' Hrvatska je iskoristila prvi napad za velikih 5:0! Odlično su kombinirali Lončar i Muslim. Potonji je zabio drugi pogodak

2. četvrtina - 3:0 za Hrvatsku

8' Nova obrana Pavića za kraj sjajnog prvog poluvremena Hrvatske. Imamo 4:0!

8' Šetki je pukla arkada nakon jednog žestokog duela. Pruža mu se pomoć izvan bazena

7' I 4:0 za Hrvatsku! Brzim protokom lopte Paškavin se našao u odličnoj poziciji na tri metra od gola i pogodio iznad glave Crnogorskog vratara

7' Crna Gora još nije postigla pogodak, a nije iskoristila četiri napada s igračem više

6' Hrvatska vodi 3:0! Odlična akcija s igračem više nakon minute odmora! Lopta je došla do Luke Bukića na drugoj vratnici koji silovito pogađa

4' Muslim pogađa prečku, Hrvatska je ponovno imala igrača više

2' Hrvatska je ponovno iskoristila napad s igračem više i vodi 2:0! Muslim je precizno pogodio od prečke

1' Ponovno Crna Gora ima prvi napad, ali pogađa prečku

1. četvrtina - 1:0 za Hrvatsku

8' Crna Gora nije iskoristila posljednji napad

7' Hrvatska je imala igrača više. Plasirani udarac Sukna Crnogorski vratar odbija u korner. Potom udarac Petkovića zaustavlja vratnica

7' Crnogorci nisu iskoristili napad s igračm više nakon isključenja Paškvalina

3' Hrvatska vodi 1:0! Dupini su iskoristili prvo isključenje Crne Gore, a neobranjivo je pogodio Antonio Petković

1' Počela je utakmica. Crna Gora ima prvi napad

---------

>>Pavić: Protiv Crne Gore će odlučivati nijanse, nadam se da će biti na našoj strani