Raskićeni borovi

Zrinjevac će nastaviti skupljati odbačena božićna drvca

Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Odbačeni borovi
Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Odbačeni borovi
Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Odbačeni borovi
17.01.2019.
u 08:18
Odvoz je počeo 7. siječnja i obično se taj posao završi za 10 do 15 dana, no katkad traje i dulje jer nema roka do kada bi se jele trebale iznijeti iz doma.
Pogledaj originalni članak

Gotovo su dva tjedna prošla od Sveta tri kralja, no na ulicama u zagrebačkim kvartovima poput Dubrave, Jaruna, Borongaja ili Kustošije i dalje se mogu vidjeti odbačena božićna drvca.

Postaju kompost

Zrinjevac je s odvozom borova započeo već dan nakon Tri kralja, odnosno 7. siječnja, a direktor Igor Toljan kaže da njegovi djelatnici i dalje češljaju sve kvartove u potrazi za odbačenim drvcima koja se potom što prije odvoze. Obično im treba 10 do 15 dana da ih sve skupe, no katkad taj rok zna biti i dulji.

Video - Neven Ciganović magarce na farmi hrani odbačenim borovima nakon blagdana

– Ljudi, naime, i dalje svaki dan ostavljaju borove, a mi ćemo ih nastaviti prikupljati sve dok i zadnje stablo ne bude odvezeno. Građani mogu biti bez brige – poručuje Toljan.

Posebnih pravila o odvozu, kaže, nema, a ističe jedino da bi stanovnici Zagreba svoja drvca trebali ostaviti ondje gdje ih se može odmah primijetiti, primjerice pokraj zelenog otoka, kontejnera ili najbliže zelene površine. Svake se godine s gradskih ulica odveze oko 50.000 drvaca.

– Prikupljeni odbačeni borovi pretvaraju se u kompost ili postaju drva za ogrjev, odnosno gorivo za naše dvije kotlovnice – dodaje Toljan.

Što se tiče onih koji su svoja drvca kupili u teglicama kako bi stabla živjela i nakon božićnih blagdana, Zrinjevac će im u tome rado pomoći.

Foto: Marko Prpić/PIXSELL
Odbačeni borovi

Mogu se zasaditi

– U suradnji s vlasnicima pronaći ćemo pogodnu lokaciju negdje u kvartu na koju će se zasaditi drvce, a potom ćemo ga uvesti u Katastar gradskog javnog zelenila. Tako će nastaviti uljepšavati grad – kaže Toljan. Takav dogovor, dodaje, građane neće ništa koštati, a za pomoć se mogu obratiti na broj telefona 01/6598 891.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pažnje?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.