Skate park? Super ideja, ali ne želimo da zbog njega ostanemo bez dječjeg igrališta, glasni su stanovnici Gajnica koji su protiv projekta, koji je odabran postupkom participativnog budžetiranja, pokrenuli i peticiju. Projekt projektiranja skate parka u Ulici Sigetje, podsjetimo, trebao je biti kod kućnog broja 2, no okolnosti su se u međuvremenu promijenile pa će se sad, po novom, smjestiti kod košarkaškog igrališta, gdje se godinama održava popularan kvartovski turnir Hakl na taksiju.
Procijenjena vrijednost projekta narasla je, usto, i sa 100.000 eura na čak 300.000, što uključuje i građevinske radove. Zbog iznosa koji premašuje razinu do koje može odlučivati gradska četvrt će se ova tema naći na sutrašnjoj sjednici Gradske skupštine, kao točka 22 dnevnog reda.
O odabiru lokacije glasovima su odlučili u Vijeću gradske četvrti Podsused-Vrapče, gdje većinu drže članovi koalicije SDP i Možemo. Oporbeni vijećnici, međutim, tome su se glasno usprotivili. – Smatram da je skate park hvalevrijedan i potreban sadržaj, no lokacija je promijenjena naprasno i za nju nitko nije glasao, a građani su za nju doznali kada su vidjeli znak na lokaciji budućeg skate parka – navodi Marijana Bilić, vijećnica iz redova Fokusa.
Prema njezinim riječima, nova lokacija je neprimjerena i projekt bi trebalo otkazati jer premašuje financijski limit participativnog budžetiranja, koji je iznosio 100.000 eura, a ističe i da bi se iznos od gotovo 300.000 eura mogao u konzultaciji s građanima iskoristiti za rješavanje drugih gorućih problema u Gajnicama, poput kroničnog nedostatka parkirališnih mjesta, kroz izgradnju novih parkirališta ili garaža.
U međuvremenu, građani su pokrenuli i peticiju protiv izgradnje skate parka na predloženoj lokaciji, koja je već prikupila višestruko više potpisa od broja glasova kojima je projekt izvorno odobren. U peticiji traže očuvanje drveća u postojećem parku, obnovu i ograđivanje dječjeg igrališta i košarkaškog terena, postavljanje rasvjete na dječjem igralištu te izgradnju skate parka na drugoj, primjerenijoj lokaciji.
– Na toj lokaciji je sad dječji park s toboganom, vrtuljkom, dvije ljuljačke koje su oštećene, dio parkinga za pet vozila. Zašto su ju promijenili? Skate park će se od prve kuće nalaziti manje od pet metara – kazao nam je stanar koji dvadesetak metara od budućeg parka.
O svemu smo se obratili i predsjedniku Vijeća gradske četvrti Ivanu Vedaku, koji je objasnio da je ova lokacija odabrana zbog blizine košarkaškog igrališta. Skate park bi tako, tvrdi, bio dio svojevrsnog sportskog centra na otvorenom. – U Gajnicama postoji deset dječjih parkova. Tri su ih u blizini od 100 do 150 metara od onog koji se uklanja, ostali su malo dalje, ali sve je to u nekakvih 300-500 metara. Tako da, Gajnice imaju deset parkova za djecu, ali nemamo nijedan skate park u cijeloj četvrti – istaknuo je Vedak. Osvrnuo se i na prigovore građana oko potencijalne buke i bojazni da bi mjesto moglo postati okupljalište za mlade delinkvente.
– Lokacija je tik uz Aleju Bologne i prugu, tako da o buci nema govora. A što se tiče izjava da će mladi onda ondje dolaziti pušiti travu i raditi probleme, cilj je poticati sportski život – napomenuo je. A što se tiče rasta vrijednosti posla, rekao je sljedeće. – Iznos je bila cijena skate parka Špansko iz 2021, koju je Gradski ured za mjesnu samoupravu (GUMS) stavio kao procjenu projekta. Iznos od 280k je procjena projektanta, za iznos javne nabave. Na kraju će se vidjeti koliko će izvođači ponuditi za ovaj projekt – istaknuo je.