BEZ UGOVORA U mjesec dana nezaposlenost u Međimurju povećana više od pet posto

Zbog smanjena poslovanja na burzi završilo 400 ljudi

23.02.2009.
u 18:08
Pogledaj originalni članak

Josip Buhin (60) danas se prijavio u Zavodu za zapošljavanje u Čakovcu jer je ostao bez posla. Radio je dugo kao kovač, ali u tom poslu, kaže, nema budućnosti.

Sve, samo ne na teren!
- Radio sam i kao domar u nogometnom klubu pa na određeno vrijeme u odjelu komunalnih poslova u općini Belica. Rekli su da će me opet zaposliti na javnim radovima. Posla ima za one koji žele raditi i nisu probirljivi. Ja bih radio sve, samo ne na terenu jer sam prestar - kaže Josip Buhin.

U mirovinu može tek za pet godina, a do tada će se, kaže, nekako krpati, iz mjeseca u mjesec. Prijava HZZ-u je uvjet za uključenje u javne radove, jedne od mjera za poticanja zapošljavanja u Međimurskoj županiji. Svaki poticaj dobro će doći jer je na kraju siječnja u područnoj službi HZZ-a zabilježeno 5,3 posto više nezaposlenih nego potkraj prosinca, što je i službena potvrda gospodarske krize, iako u HZZ-u upozoravaju da u zimskim mjesecima obično raste broj nezaposlenih.

No, tih pet posto velika je brojka za tako malu županiju. Bez posla je 5378 građana, a samo u siječnju na burzi je završilo 406 radnika kojima poslodavci nisu produljili ugovor o radu zbog problema u poslovanju, a i neki stalni dobili su otkaz.

- Posla nema! Dolazim na burzu svaki mjesec već tri godine i jedine ponude koje sam dobivala bile su za rad bez prijave na mirovinskom i zdravstvenom - kaže gospođa koja je došla pogledati što se od poslova nudi na oglasnoj ploči na ulazu u HZZ. Po struci je odjevna tehničarka. Srećom, kaže, suprug joj ima posao, pa s njegovih 4200 kuna plaće mogu živjeti.

- Dovezao sam sina koji se došao prijaviti na burzu. Lani je završio za autoelektričara, s odličnim uspjehom, no još se nije uspio zaposliti - veli otac mladića.

Najviše građevinaca
Rijetko tko na Zavodu za zapošljavanje želi davati izjave i da mu se objavi ime. Poslodavci najviše traže radnike u građevini.

britanski mediji pišu

Raspada li se kraljevska obitelj? Problemi u odnosima se nižu, a teške dijagnoze omiljenih članova brinu fanove

Dvoje ljudi vodi tešku borbu, a u javnosti su uvijek nasmijani i dobro raspoloženi. Mašu svojim obožavateljima jednako kao što su im mahali kada su pucali od zdravlja i na stolu su im bila samo najfinija jela u najskupljim porculanskim tanjurima. Takvom životu sada se mogu samo nadati, a nadaju se i njihovi fanovi koji budno prate svaki njihov korak i zamišljaju kako bi im život bio bolji da su se rodili pod malo sretnijom zvijezdom. No barem je na ovom primjeru vidljivo da je ta sretnija zvijezda samo privid, a može nam biti i lekcija da uživamo u onom što imamo, ponajviše ako smo zdravi.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr