SKUP SNS-A

Vučić na skupu ‘Srbija jedna obitelj’ najavio ostavku: ‘Ovo su moji posljednji dani’

Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
Foto: Reuters/Pixsell
27.06.2026.
u 21:37
Na Instagramu je nakon skupa poručio: „Hvala, Srbijo. Hvala svakom čovjeku koji je danas svojom nazočnošću pokazao koliko voli svoju zemlju. Vaša snaga, energija i jedinstvo najveća su potpora Srbiji i njezinoj budućnosti. Ponosan sam na naš narod. Zajedno možemo sve!”
Pogledaj originalni članak

Srpska napredna stranka održala je 27. lipnja veliki skup „Srbija, jedna obitelj” ispred zgrade Narodne skupštine u Beogradu. Program je počeo ranije tijekom dana sadržajima za djecu, nastupima pjevača i pratećim aktivnostima, a u središtu grada zbog okupljanja bili su zatvoreni dijelovi prometnica oko Trga Nikole Pašića, Terazija i Brankova mosta, piše BLIC. Na početku glavnog programa humanoidni roboti plesali su „Moravac”, a među okupljenima su bili brojni dužnosnici vladajuće koalicije. Aleksandar Vučić stigao je u pratnji Milorada Dodika, a skupu su nazočili i Milan Knežević, Ana Brnabić, Miloš Vučević, Ivica Dačić, Siniša Mali i drugi. Sudionici su u Ulici kneza Miloša razvili srpsku zastavu dugu 500 metara i široku 10 metara. 

Iz SNS-a su poručili da je cilj skupa slanje poruke jedinstva. Na pozornici je stajao natpis: „Zajedno gradimo budućnost Srbije — svi smo jedna obitelj!”, a na štandovima i zastavama mogli su se vidjeti slogani „Zajedno gradimo budućnost” i „Srbija pobjeđuje”. Ana Brnabić izjavila je da je poruka skupa već poslana: „Srbija je jedna obitelj.” Dodala je: „Došli smo sat i pol prije početka; ozračje je prekrasno, ljudi su sretni i zadovoljni. Srbija doista jest jedna obitelj, to je poruka koju smo željeli poslati i mislim da smo u tome već uspjeli”. Na skup su stigle i skupine Srba s Kosova i Metohije. Igor Simić iz Srpske liste rekao je da su tijekom puta imali poteškoća. „Provokacija je bilo i danas, putem, usmjerenih prema našim autobusima. Policija je provodila nekakve preglede naših autobusa i osobnih vozila. Na sve moguće načine pokušali su nam otežati dolazak. Ipak, bili smo spremni na sve”, rekao je Simić za Informer.

Uoči Vidovdana poručio je: „Vidovdan je zavjet svakoga Srbina, gdje god živio. A Srbi na Kosovu i Metohiji, i muškarci i žene, ljudi su koji taj zavjet žive svakoga dana i čuvaju taj komadić neba i komadić zemlje za sve Srbe, gdje god živjeli”. Dodao je: „Kao što vidite, srpski narod s Kosova i Metohije šalje jasnu poruku: kada Srbija pobjeđuje, Srbi na Kosovu i Metohiji imaju budućnost. Potrebna nam je snažna, stabilna Srbija, bez podjela. Potrebna nam je Srbija koja može braniti Srbe na prostoru Kosova i Metohije”.

Simić je poručio i: „Danas je došlo više od 7000 Srba s Kosova i Metohije. Ljudi su putovali 350, 400 i 500 kilometara u jednom smjeru, iz Sirinićke župe, Kosovskog Pomoravlja, s Kosova i Metohije; došli su iz središnjeg Kosova, s Gazimestana, kako bi ovdje poslali poruku jedinstva i pozvali sve na slogu”. Ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da okupljeni trebaju čuti plan razvoja Srbije. „Želimo poslati poruku jedinstva, predstaviti plan i program o tome kako vidimo naredne godine u Srbiji, kako želimo da se Srbija razvija, kako treba nastaviti gradnju, kako voditi dijalog u društvu i kako imati što manje podjela”, rekla je Đedović Handanović za Tanjug.

Okupljeni su, prema izjavama za Tanjug, isticali potporu Vučićevoj politici. „Očekujem da ovo bude fantastičan skup građana, da svi dođu i podrže Srbiju, podrže predsjednika Vučića i čuju, nadam se, ono najbolje. Zapravo, siguran sam da će danas predložiti najbolje moguće stvari za Srbiju i za nas građane”, rekao je jedan sudionik. Jedna sudionica poručila je: „Najviše mi se sviđa rast, izgradnja cesta, bolnica, tvornica. Jednostavno rastemo. Mali smo, ali stabilni i neutralni”.

Središnji dio skupa obilježilo je Vučićevo obraćanje, piše BLIC, u kojem je rekao da se okupljenima posljednji put obraća kao predsjednik Republike pred tako velikim brojem ljudi te najavio ostavku za nekoliko tjedana. Predložio je i naziv liste SNS-a za predstojeće parlamentarne izbore — „Ujedinjena Srbija”. „Želim vam reći, poštovani građani, jer ovo je vjerojatno posljednji put da imam priliku govoriti pred ovako velikim brojem ljudi — i svakako posljednji put da vam se obraćam pred ovoliko ljudi, pred ovoliko građana, kao predsjednik Republike”, rekao je Vučić.

„Četrnaest godina vjerno sam služio svojoj zemlji, 14 godina kao potpredsjednik Vlade, kao premijer i kao predsjednik Republike; na svakoj dužnosti i u svakom trenutku vjerno sam služio vama. Volio sam i volim Srbiju više od svega na kugli zemaljskoj. U svakom trenutku, gdje god bio na svijetu, samo mi je Srbija bila u mislima i samo sam se za Srbiju borio. Nikada me nisu zanimali tuđi interesi. Nikada nisam želio služiti nikome drugome osim vama, građanima Srbije, i svojoj jedinoj domovini, Srbiji”, rekao je Vučić. „I u najtežim trenucima, kada su mnogi savijali leđa, ja se nisam htio saviti, jer sam znao da iza mene stoji Srbija, najsvetije što može postojati na zemlji, i da pred svima stojim čvrst kao stijena i uspravan kao topola, štiteći svoju zemlju, štiteći svoju domovinu. A onda su prije godinu i pol pokušali srušiti našu državu”, rekao je Vučić.

„Govorili su vam da nikada neću otići s predsjedničke dužnosti, da ću na toj poziciji ostati silom. Neću. Ovo su moji posljednji dani i posljednji tjedni kao predsjednika Republike. I beskrajno sam vam zahvalan na golemoj potpori, na golemoj ljubavi, jer bez vas nikada ništa ne bih mogao učiniti. Beskrajno vam hvala što ste razumjeli i teške poteze koje smo morali povlačiti. Beskrajno vam hvala što ste vjerovali, a ja vam kažem da sam vam u svakom trenutku služio još vjernije nego što možete zamisliti ili pomisliti”, rekao je Vučić.

„Za nekoliko tjedana podnijet ću ostavku. Rekao sam predsjedniku Srpske napredne stranke i vodstvu da ću, na predstojećim izborima, ako to zatraže, ako to budu željeli, zajedno s vama pomoći da osvojimo povjerenje naroda, pomoći da osvojimo povjerenje naroda kako bi se sve ono o čemu sam govorio moglo ostvariti u sljedeće četiri godine. A moj prijedlog, koji su prihvatili — možda podsjeća na nešto što su drugi predlagali u svojim nazivima, ali postoji bitna razlika. Katkad su te male riječi vrlo važne. Moj je prijedlog da se naša lista, pobjednička lista na predstojećim izborima, zove ‘Ujedinjena Srbija’. Ne ‘Ujedinjeni za nešto’, nego ‘Ujedinjena Srbija’. To je najljepši slogan koji možemo imati. Ne postoji ništa ljepše. Da cijela Srbija može stati pod ime jedne liste”, rekao je Vučić. „I to mora biti cilj. Želim da svi budemo zajedno pod istim krovom. Želim da možemo razgovarati jedni s drugima. Da možemo zajedno popiti rakiju i kavu. Da pokažemo da smo drukčiji od njih. Da pokažemo da nismo isti, da ne pripadamo čoporu koji tuče ljude dok leže na ulici. To znači priznati svoje pogreške”, rekao je Vučić.

Posebno se obratio i dužnosnicima. „Ali ono što od vas tražim, posebno od vas dužnosnika, jest da posvuda, na svakom mjestu, pokušate i učinite sve što možete kako biste pokazali poštovanje prema ljudima. Ne: ‘Izabran sam na dužnost pa devet mjeseci ne mogu primiti sindikate. Izabran sam na dužnost pa ne izlazim iz službenog automobila jer sam se u njemu rodio. Izabran sam na dužnost, dobio sam aktovku, kravatu i tajnicu, ja sam Bog.’ Niste nitko i ništa. Narod je sve, a vi niste nitko i ništa”, rekao je Vučić. „Moramo promijeniti odnos prema političkim protivnicima. Molim vas da me poslušate i po tom pitanju; znam da se mnogi neće složiti. Ne moram vam govoriti što u političkom smislu mislim o Dinku Gruhonjiću, ali ne može se dogoditi da ne budemo prvi koji će osuditi napad na automobil njegova sina. Moramo osuditi svaki čin nasilja”, rekao je Vučić.

Zahvalio je okupljenima. „Hvala vam što vam nije bilo teško, po ovom teškom, strašno teškom vremenu, doći ovamo i biti zajedno, biti ujedinjeni te svim našim građanima poslati poruke od najveće važnosti za budućnost naše zemlje”, rekao je Vučić.

Potom je govorio o stanju u Srbiji 2012. godine i ekonomskim planovima. „Nezaposlenost je bila na rekordnoj europskoj razini od 25,9 posto, tvornice su se zatvarale svakoga dana, mirovinski fond nije postojao, dinar je svakodnevno slabio. Ponižavali smo se posvuda u regiji, u Europi i svijetu; nismo štitili niti čuvali nikakav nacionalni interes. Šutjeli smo kada se odvajala Crna Gora, šutjeli smo kada su se odvajali Kosovo i Metohija; pravili su se da ne vide, skrivali se po drugim državama, okrivljavali sve osim samih sebe. A 2012., kada su ljudi odlučili promijeniti stvari, zatekli smo praznu državnu blagajnu. Zatekli smo blagajnu u kojoj nije bilo dovoljno ni za prvu isplatu mirovina, a kamoli za nešto više”, rekao je Vučić.

„Za dvije godine — za manje od dvije godine — prosječna plaća u Srbiji bit će 1400 eura, prosječna mirovina 650 eura. No posebno želimo pomoći najsiromašnijima, i za dva dana vidjet ćete naše mjere za one ljude čije su mirovine do 35.000 ili do 56.000 dinara, za one koji doslovno žive najteže živote, kako biste vidjeli kako i koliko se srpska država brine za njih. Nismo bili pravedni. Mnogo je onih koji žive bogato ili nedovoljno dobro, ali mnogo je i onih koji žive neusporedivo lošije od njih. Sada ćemo mnogo više pomoći siromašnijima, a naravno, nastavit ćemo pomagati i imućnijima. Ali oni koji su siromašniji svakako će dobiti mnogo više pomoći”, rekao je Vučić.

Najavio je ulaganja u robotiku, energetiku i podatkovne centre. „Ne možemo čekati. Moramo se najbrže razvijati. Pogledajte ove robote ovdje. Od kolovoza — ne može od 19. srpnja, mora od kolovoza — imat ćemo, zahvaljujući našim kineskim prijateljima i kompaniji Mint, ljepšu i bolju tvornicu od one u Kini. Ali takvi roboti proizvodit će se u Srbiji, kao i mnogi drugi roboti. Moramo ići u budućnost, moramo otvarati podatkovne centre u jugozapadnoj, zapadnoj, središnjoj i istočnoj Srbiji. Moramo osigurati naš energetski sustav, što znači da moramo otvoriti nove plinske elektrane, graditi hidroelektrane, nove male nuklearne elektrane, a u budućnosti i velike nuklearne elektrane, jer električna energija bit će najvažniji resurs naše zemlje”, rekao je Vučić. „Ne, moramo mijenjati sebe i žuriti naprijed. Moramo pod svaku cijenu nastojati sačuvati svoju vojnu neutralnost. Želimo sami štititi i braniti svoje nebo, a ne da nam ga čuva neka strana vojska. Da uvijek budemo ponosni na snagu naših zrakoplova, naše protuzračne obrane, naše vojske, naše policije”, rekao je Vučić.

Govorio je i o rezultatima vlasti. „Postigli smo velike stvari za našu zemlju. Ne ja, nego vi. Nikada ništa od toga ne bih mogao učiniti, niti bi mogli svi ljudi oko mene, da nije bilo vas, građana Srbije, koji ste željeli promjene, vjerovali u promjene i bili sigurni da možemo bolje i sigurnije voditi Srbiju. Sačuvali smo mir u najtežim uvjetima. Sačuvali smo slobodu. Sačuvali smo neovisnost naše zemlje. Zaposlili smo više od 550.000 ljudi više nego 2012. godine. Doveli smo desetke milijardi investicija u našu zemlju, otvorili tvornice diljem Srbije. Je li bilo dovoljno? Nikada nije dovoljno. I nikada nisam bio posve zadovoljan”, rekao je Vučić.

Na Instagramu je nakon skupa poručio: „Hvala, Srbijo. Hvala svakom čovjeku koji je danas svojom nazočnošću pokazao koliko voli svoju zemlju. Vaša snaga, energija i jedinstvo najveća su potpora Srbiji i njezinoj budućnosti. Ponosan sam na naš narod. Zajedno možemo sve!”

U govoru je istaknuo i infrastrukturne projekte. „Istodobno smo gradili zemlju. U samo 12 godina izgradili smo 651 kilometar autocesta i brzih cesta. U prethodnih 70 godina izgrađeno je 596 kilometara, a sada gradimo još 435 kilometara. I vi to gradite, poštovani građani Srbije. Zahvaljujući vama, to radimo zajedno, jer kada smo zajedno i ujedinjeni, možemo sve”, rekao je Vučić. „I ne zaboravite samo jednu stvar: često mislimo da se stvari podrazumijevaju, ali nije tako. Mnogi su 2000. mislili da ne može biti teže i gore, a onda su došli oni koji su opljačkali i uništili sve, oni koji su nam oduzeli budućnost. Zato je bilo iznimno važno boriti se za te promjene i pokazati da se državom može upravljati drukčije. Jesmo li u tom razdoblju učinili sve što smo obećali? Nismo. Učinili smo mnogo, ali ne sve. Žive li umirovljenici danas bolje? Žive, ali moraju živjeti još mnogo bolje i o tome ću danas govoriti. I naši radnici morat će živjeti mnogo bolje, morat će imati veće plaće i veća primanja, i o tome ću govoriti”, rekao je Vučić.

Na okupljanju je najavio da će, kao predsjednik države, pomilovati ljude u Srbiji "koji su iz nehaja i slučajnosti počinili neka djela". Vučić je sugerirao i ubrzanje eurointegracija Srbije i ispunjenje obveza na tom putu "s više entuzijazma", ali je istaknuo i da se ne smiju ugrožavati tradicionalna prijateljstva, poput odnosa koje Srbija ima s Kinom i Rusijom.

Vučić je istaknuo potrebu da Srbija pokuša pod svaku cijenu očuvati vojnu neutralnost. "A hoćemo li se požuriti na europskom putu? Da, hoćemo. Učinit ćemo ono što su naše obveze", rekao je Vučić. Ustvrdio je i da su studenti bili politički instrumentalizirani i igračka u tuđim rukama. "Studenti su prvo bili igračka u rukama političara, pa u tuđim rukama. Molio sam ih za razgovore, sa svima su htjeli razgovarati, samo sa svojim predsjednikom nisu željeli" kazao je. Policija je procijenila da se na subotnjem skupu u središtu Beograda okupilo više od 200.000 ljudi, a neovisne procjene zasad nisu dostupne. Nakon subotnjeg skupa u nedjelju će u Kraljevu na tradicionalni srpski praznik Vidovdan biti održan prosvjed na koji su studenti pozvali građane Srbije.

Na kraju je priznao i pogreške vlasti. „I uvijek možemo više, a za razliku od drugih, nisam došao ovamo reći vam da smo bez grijeha. Naprotiv, učinili smo mnoge pogreške, donijeli mnogo pogrešnih odluka. Imenovali smo ljude koji nisu zaslužili vaše povjerenje. Ljude kojima je bilo stalo do njih samih, a ne do vas i građana. Takvih se ljudi u budućnosti moramo riješiti, i to brzo. Moramo pronaći one koji će živjeti za vas i za Srbiju, a ne za sebe i vlastite džepove. Takve se pogreške više ne smiju ponavljati”, rekao je Vučić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

PR
prajdali100
21:36 27.06.2026.

Divan članak,ganut sam ! Šteta što je nepotpisan.

Avatar Samodesno
Samodesno
21:36 27.06.2026.

Suza mi krenula od milošte, svaka čast predsjedniče vučko tako se žrtvuje za svoj narod. Nego gdje je kišobran iz 1992?

Avatar PepekDolenec
PepekDolenec
21:30 27.06.2026.

Baš vam fala na svakominutnim vestima iz vaše omiljenice.