ČEKA GA NEIZVJESNO GLASANJE

Zastupnički dom SAD-a glasao za reformu izbornog zakona

Foto: Reuters/PIXSELL
Zastupnički dom SAD-a glasao za reformu izbornog zakona
04.03.2021.
u 06:58
Demokrati tvrde kako je reforma nužna kako bi se smanjili zahtjevi za pravo na glasanje te politički sustav SAD-a učinio demokratičnijim i približio glasačima.
Pogledaj originalni članak

Zastupnički dom Kongresa SAD-a, u kojemu demokrati imaju većinu, usvojio je u srijedu prijedlog značajne reforme izbornog zakona kojime se mijenjaju neke izborne procedure a od saveznih država traži da određivanje izbornih jedinica prepusti neovisnim povjerenstvima.

Prijedlog usvojen je s 220 prema 210 glasova.

Zakon pod brojem H.R. 1 je napravljen "kako bi vratio glas Amerikancima koji se osjećaju izostvaljenima i predugo isključenima", rekao je glavni zagovornik reforme John Sarbanes uoči glasanja.

To je jedan od mnogih zakona o prioritetnim pitanjima demokrata u Kongresu, poput prava pripadnika LGBT zajednice, pravilima policijskog postupanja i zaštite okoliša. 

Predsjednik Joe Biden je rekao da će ga potpisati, čime bi stupio na snagu, kada ga prihvati i zastupnički dom i Senat.

No prijedlog zakona još čega neizvjesno glasanje u senatu, gdje uz glasove 48 demokratskih senatora i dvoje nezavisnih potrebno još deset republikanskih senatora.  

Demokrati tvrde kako je reforma nužna kako bi se smanjili zahtjevi za pravo na glasanje te politički sustav SAD-a učinio demokratičnijim i približio glasačima.

No republikanci tvrde da oduzima ovlasti saveznim državama i ne čini dovoljno u sprječavanju izbornih prevara.

Predložena reforma je posebno važna ove godine jer bi Državni ured za popis stanovništva trebao dati podatke o stanovništvu koje države koriste za utvrđivanje izbornih jedinica uoči izbora 2022. na kojima će se glasati za sva mjesta Zastupničkom domu.   

Američke savezne države koriste različite kriterije i procedure za iscrtavanje izbornih jedinica a u 33 države njihove skupštine nadziru barem dio tog procesa.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar Belski
Belski
09:08 04.03.2021.

''Demokrati tvrde kako je reforma nužna kako bi se smanjili zahtjevi za pravo na glasanje te politički sustav SAD-a učinio demokratičnijim i približio glasačima.'' Oksimoron??

Avatar manjejeviše
manjejeviše
07:21 04.03.2021.

Samo glasujte. Makar došli iz Venezuele samo na glasanje.

SI
sisavac
11:11 04.03.2021.

nešto kao naš nekadašnji županijski dom. ima prava predlagat zakone, al ih senat može promijeniti, odbiti... u biti jedno nevažno političko tijelo, čija je svrha nejasna danas, o ničemu ne odlučuje, a to što radi prijedloge zakona, proračuna, pa to rade upravna tijela našeg sabora po naputku ministarstva, prijedlozima.