Nova odredba EU

Zakonski se ograničava udio opasnih transmasti u hrani

Foto: Dubravka Petrić/PIXSELL
Biljana Borzan
Foto: Dubravka Petrić/PIXSELL
Biljana Borzan
Foto: Dubravka Petrić/PIXSELL
Biljana Borzan
05.12.2019.
u 15:30
"Proizvođači i uvoznici hrane imaju još godinu i pol da se pripreme za nova pravila. Za Hrvatsku je ovo odlična vijest jer se četvrtina svih smrtnih slučajeva pripisuje rizicima povezanima s prehranom"
Pogledaj originalni članak

Europska unija donijela je zakonsko ograničenje razine umjetnih transmasnih kiselina u prehrambenim proizvodima. Od travnja 2021. njihova maksimalna količina u prehrambenim proizvodima bit će dva grama na sto grama masti. Riječ je o vrsti nezasićenih masnih kiselina koja je izuzetno štetna za zdravlje, pogotovo krvožilnog sustava. Njihova upotreba vrlo je raširena jer su jeftine i dugotrajne, a najčešće su u margarinu, polugotovoj i prženoj brzoj hrani.

– Proizvođači i uvoznici hrane imaju još godinu i pol da se pripreme za nova pravila. Za Hrvatsku je ovo odlična vijest jer se četvrtina svih smrtnih slučajeva pripisuje rizicima povezanima s prehranom. Naši građani znatno više od prosjeka EU umiru od bolesti srca, raka, moždanog udara i dijabetesa, što su bolesti koje se povezuju s prekomjernim unosom transmasti – kazala je dr. Biljana Borzan, članica Odbora za zaštitu okoliša, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta, koja već dugo, kako ističe, lobira za zakonsko ograničenje transmasti. Prema Izvještaju o stanju zdravstva i zdravlja u EU, gotovo je svaka peta odrasla osoba u Hrvatskoj 2017. bila pretila, što je više od prosjeka EU, dakle 18 posto u odnosu na 15 posto. Sve je veći problem pretilost djece, od 2013. do 2014. dosegla je 16,5 posto, što je znatno povećanje u odnosu na razdoblje od 2001. do 2002.

– Zdravstveno stanje nacije loše je i ne popravlja se, kao društvo trpimo veliku štetu zbog preranih smrti, obiteljskih tragedija, troškova zdravstva i izgubljene radne produktivnosti. To se neće promijeniti polurješenjima poput ad hoc poreza, potrebno je djelovati preventivno, sveobuhvatno i pratiti europske trendove, poput dobrovoljnog označavanja nutritivne vrijednosti hrane tzv. “semafor” sustavom – smatra Borzan.

VIDEO Supernamirnice koje trebate imati u svom domu:

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.