Dani odvjetnika

"Vlasti su tek pod pritiskom EU prestale utjecati na sudstvo"

Foto: Boris Ščitar/Pixsell
"Vlasti su tek pod pritiskom EU prestale utjecati na sudstvo"
Foto: Jurica Galoić/PIXSELL
Jurica Galoić/PIXSELL/ilustracija
Autor
Ivanka Toma
19.03.2011.
u 10:00
Jedan je od primjera utjecaja na pravosuđe to što je Sabor običnom većinom birao ustavne suce, čime su vladajući birali sebi podobne.
Pogledaj originalni članak

Sve do 2010. zakonodavna i izvršna vlast izravno su sputavale neovisnost sudbene vlasti, a uz to se još donose zakoni kojima se ugrožavaju ljudska prava. Odvjetnici se pritom posve marginaliziraju, a niz je načina kojima se negativno utječe na njihovu neovisnost, a time i na neovisnost pravosuđa u cjelini. Sažetak je to oštrih kritika što ih je odvjetnik Marijan Hanžeković uputio Vladi govoreći na obilježavanju Dvadeset devetih dana odvjetnika.

– Tri su načina na koja je izvršna vlast sputavala neovisnost pravosuđa. Prvo, Sabor je običnom većinom birao članove DSV-a koji su birali suce. Drugo, Sabor je običnom većinom birao i suce Ustavnog suda, što je u praksi značilo da je stranka na vlasti birala sebi podobne ustavne suce, a preko DSV-a i sve suce u pravosuđu. Treće, sudskom je vlašću upravljala i izvršna vlast jer je ministar pravosuđa imenovao predsjednike sudova – rekao je Hanžeković navodeći da je ta praksa promijenjena tek pod pritiskom EU.

Kritizirao je i da se odvjetnici izostavljaju iz radnih skupina pri donošenju zakona ili se pozovu samo radi forme bez poštovanja njihova stava. Zaključio je da se tako donose loši propisi, a kao primjer spomenuo je Zakon o odvjetništvu i Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći u kojem je "uloga nevladinih organizacija, protiv koje su odvjetnici odmah bili, definirana tako da ne koristi ni korisnicima Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, ni udrugama, a uvodi nered na tržištu pružanja pravne pomoći".

Hanžeković je kritizirao i to što GSV daje mišljenje o odvjetničkoj tarifi, istaknuo je da je uz ignoranciju stava odvjetnika donesen ZKP kojim se krše ljudska prava te da se isto postupa sa Zakonom o parničnom postupku. U ovom potonjem kao problem ističe nastojanje da se pod pritiskom sudaca cenzus za reviziju pred Vrhovnim sudom podigne na 300.000 kuna za građane, a 800.000 za pravne osobe.

– Revizija je jedini pravni lijek kojim Vrhovni sud obnaša svoju zadaću ujednačavanja sudske prakse na teritoriju cijele zemlje i to se želi dokinuti – zaključio je Hanžeković.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 48

SL
slavkodjurek
10:46 19.03.2011.

Slažem se u cijelosti, o umreženosti ZAKONODAVNE, IZVRŠNE i KONTROLNE (sudbene) VLASTI, uz preporuku ELIMINIRAJTE - u pravničkim redovima pohlepne, osvetoljubive i tašte osobe, bez obzira radi li se o odvjetnicima - politićarima, odvjetnicima - javnim bilježnicima , odvjetnicima - sucima ili odvjetnicima u državnim institucijama.

2X
2Xgeneral
10:52 19.03.2011.

SUDSTVO je pod pritiskom Vlade pogotovo kada se spore građani sa državom, a ODVJETNICI su bagra svoje vrste!!!!!! BEZOBRAZNE tarife odvjetničkog rada ( Ustavna tužba na A4 papiru sa 7 rečenica naplaćuju 5000 kuna!!!!! ) Taxse za sudske sporove su PREVISOKE tak oda građani RIJETKO MOGU DATI TOLIKI NOVAC!!!!!! OKRADU TE, PREVARE i unište a ti onda moraš platiti 20 - 30000 kuna takse za pokretanje sudskog spora!!!!!! HRVATSKI PROIZVOD!!!!!!! Poglavlje 23 EU nije postojalo dok PRAVNICI, STRUČNJACI I SUDCI EU nisu upoznali hrvatski sistem NE - FUNKCIONIRANJA PRAVOSUĐA I PRAVDE!!!!! Par ih je vjerojatno dobilo i infarkt dok su skužili o čemu se tu radi!!!

OB
-obrisani-
15:23 25.03.2011.

To se zove bananas.