ZARAŽENO VIŠE PACIJENATA

Koronavirus ušao na hematoonkološki odjel na Rebru

Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Koronavirus ušao na hematoonkološki odjel na Rebru
27.01.2021.
u 14:23
– Sve dvokrevetne sobe smo promijenili u jednokrevetne, čime smo smanjili naše mogućnosti liječenja teških hematoloških bolesnika, ali i rizik širenja infekcije – kažu ravnatelj KBC-a Zagreb prof. Ćorušić i pročelnik prof. Aurer.
Pogledaj originalni članak

S Rebra su za Večernji list potvrdili da su na Zavodu za hematologiju Klinike za unutarnje bolesti KBC-a Zagreb umrle tri bolesnice koje su bile u terminalnim fazama svojih teških hematoloških bolesti. Loš ishod bio je očekivan i prije nego što se utvrdila infekcija SARS-CoV-2 virusom. Jedan bolesnik također u terminalnoj fazi bolesti, kad se doznalo da je pozitivan na SARS-CoV-2 virus, premješten je u COVID odjel OB Pula. Ostali bolesnici SARS-CoV-2 pozitivni, njih ukupno sedam, premješteni su u COVID odjel KBC-a Zagreb, u KB Dubravu (2), a kući je otpušteno dvoje bolesnika.

– Kod bolesnika koji su premješteni u KB Dubravu nije potrebno aktivno hematološko liječenje, a spomenutih sedam bolesnika koji trebaju aktivno hematološko liječenje smješteno je na COVID odjel KBC-a Zagreb koji ima najbolje uvjete za vrlo složeno istodobno liječenje COVID-19 infekcije, njenih komplikacija i teških hematoloških bolesti. Od ovih bolesnika nitko nije na respiratoru – objasnili su u zajedničkom dopisu prof. Ante Ćorušić, ravnatelj  KBC-a Zagreb i prof. Igor Aurer, pročelnik Zavoda za hematologiju Klinike za unutarnje bolesti KBC-a Zagreb . 

– Ne možemo biti posve sigurni, no izgleda da je glavni put ulaska virusa na Zavod za hematologiju bio izvana, a najvjerojatnije su bolesnici pri prijamu u bolnicu bili u razdoblju inkubacije. U trenutku prijama u bolnicu PCR testovi bili su negativni, a potom su u kratkom roku (2-3 dana) postali pozitivni pa su mogli i zaraziti bolesnike koji su s njima dijelili sobu – pojašnjavaju s Rebra. 

Dodaju i kako ovog tjedna nisu imali novozaraženih. 

– Sve dvokrevetne sobe promijenili smo u jednokrevetne, čime smo smanjili naše mogućnosti liječenja teških hematoloških bolesnika, ali i rizik širenja infekcije. Vidjet ćemo koliko dugo ćemo moći raditi tako smanjenim kapacitetom. Budući da nije moguće identificirati bolesnike koji su u fazi inkubacije, ne možemo isključiti da će u pojedinih bolesnika i dalje COVID-19 infekcija biti dijagnosticirana tijekom hospitalizacije – poručuju ravnatelj prof. Ćorušić i pročelnik prof. Aurer.

VIDEO: Na Papuku pronađena dva smrznuta tijela: Prvo tijelo otkrila ralica, drugo pronašli 3 km dalje

 

 

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

BL
bluescreen
15:01 27.01.2021.

Kako ušao? Pješice ili drivein?

Avatar FutureGohanII
FutureGohanII
14:37 27.01.2021.

Stigla gripa što čemo sad?

NE
Nez
16:21 27.01.2021.

Opet krivi građani i bolesnici,a tko drugi...jeb....vas virus