Forum mladih Udruge Prsten

Virtualni panel: Promjena Izbornog zakona - put u EU?

Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Virtualni panel: Promjena Izbornog zakona - put u EU?
04.06.2021.
u 09:47
Trenutačno su pregovori između najvažnijih političkih aktera pod pokroviteljstvom SAD-a i EU-a u tijeku te se mnogi nadaju pozitivnim rezultatima, kao primjerice održavanja lokalnih izbora u Mostaru nakon 12 godina blokade
Pogledaj originalni članak

U organizaciji Foruma mladih Udruge Prsten, u utorak, 8. lipnja 2021. u 17 sati održat će se Virtualni panel: Promjena Izbornog zakona - put u EU?. Pavo Zubak, predsjednik Udruge Hrvata BiH Prsten i Robert Čolić, predsjednik Foruma mladih Udruge Prsten obratit će se na početku panela pozdravnim govorima. Na panelu sudjeluju prof. dr. Ugo Vlaisavljević, Univerzitet Sarajevo, dr. sc. Jakov Žižić, Katoličko sveučilište u Zagrebu i Zoran Krešić, Večernji list BiH. Voditelj panela u ime Foruma mladih Udruge Prsten je Ivan Marić.

Daytonski mirovni sporazum, potpisan 1995. godine, do danas je temelj unutarnjeg političkog poretka u BiH. Dugo vremena činilo se da je SAD s Europskom unijom najutjecajniji strani akter u BiH i da je put BiH prema članstvu u EU dug, ali neizbježan. Nažalost, desetljeća nemogućnosti dogovora između triju konstitutivnih naroda, presude Europskog suda za ljudska prava ”Sejdić-Finci“ i nezainteresiranosti za proširenje u Europskoj uniji, put BiH prema EU-u u svojevrsnoj je blokadi. BiH je jedina zemlja jugoistočne Europe, uz Kosovo, koja nema status zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u. Hrvati u BiH kao najveći zagovaratelji članstva u EU-u iseljavanjem su i diskriminatornim preglasavanjem politički najranjiviji te najviše očekuju od ulaska u EU u konsolidiranju svojeg statusa.

Trenutačno su pregovori između najvažnijih političkih aktera pod pokroviteljstvom SAD-a i EU-a u tijeku te se mnogi nadaju pozitivnim rezultatima, kao primjerice održavanja lokalnih izbora u Mostaru nakon 12 godina blokade. SAD i EU kao glavni međunarodni akteri u BiH traže od političara svih triju naroda u BiH da 2021. godina bude godina reformi i da se deblokira i nastavi put prema euroatlantskim integracijama kako bi se zemlja politički i ekonomski stabilizirala. Ujedno, Hrvatska snažno zagovara deblokadu, provođenje reformi i stjecanje statusa kandidata BiH, a nedavno je predstavila svoju inicijativu o BiH na Vijeću za vanjske poslove EU-a.

Kakvo je trenutačno stanje u BiH, kako teku pregovori o izmjeni Izbornog zakona i provedbe presuda Europskog suda za ljudska prava, odnosi između naroda u BiH i kako oživiti put BiH prema EU? - pitanja su na koja će se pokušati dobiti odgovore.

Zainteresirani za sudjelovanje mogu se prijaviti na poveznici https://zoom.us/j/3998901324?pwd=YlZKUnhacUd4aGJVSklJN3krUlI2UT09

Broj sudionika ograničen, prijave se zaprimaju do popunjenosti.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.