prijeti niz gubitaka

Velike štete za Hrvatsku zbog Putinova rata: Mnogi će izgubiti radna mjesta, kako ih sačuvati?

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Velike štete za Hrvatsku zbog Putinova rata: Mnogi će izgubiti radna mjesta, kako ih sačuvati?
08.03.2022.
u 21:00
Rublje se ne može unovčiti preko HNB-a, moći će se potrošiti samo u Rusiji. Hoće li izvoznici morati kupovati rusku robu i prodavati je izvan Rusije da bi došli do čvrste valute?

Domaće su tvrtke lani izvezle u Rusiju oko 1,5 milijardi kuna, dok je vrijednost uvoza bila više nego dvostruko veća. Izvoznici koji nisu uspjeli naplatiti svoja potraživanja suočit će se s velikim otpisima. Kao odgovor na sankcije “neprijateljskim” državama Rusija je odlučila sve svoje inozemne dugove otplatiti u rubljima. Vrijednost ruske valute prepolovljena je u odnosu na tečaj koji se primjenjivao do sredine veljače.

Poduzetnici koji posluju u Rusiji iskusni su ljudi, mnogi su već doživjeli niz gubitaka tako da se i poslovi ugovaraju s valutom plaćanja u dolarima ili kompenzacijama s lako utrživim robama. Na zamrzavanje i blokadu ruskih deviznih rezervi te protjerivanje ruskih banaka iz međunarodnog platnog prometa Rusija je odgovorila odlukom da će svoje obveze podmiriti u vlastitoj valuti. Ruska je vlada objavila i proceduru, ruski će dužnici u ime svojih stranih poslovnih partnera zatražiti otvaranje posebnog računa u rubljima u nekoj ruskoj banci te će im dug biti plaćen u rubljima prema dnevnom tečaju Ruske narodne banke.

Ovaj sadržaj je dostupan samo za Premium korisnike Večernjeg lista.

Pretplatite se na sadržaj s potpisom.



Komentari 100

AT
atlantisind
23:06 08.03.2022.

Mogle bi nase pudlice nesto nauciti od Orbana.

PH
Petarstijena-HR
22:44 08.03.2022.

Već je do 50% javnog mijenja protiv miješanja HR u rat u Ukrajini,a narednih dana antiratna histerija biti će još jača,jer vode države i narode EU u propast.

ZB
Zlatan.balkanac
05:00 09.03.2022.

Morate svatiti da je Nato i Amerika započeli rat. Svojom politikom prema ukranji. I ameri smjestili EU i uvukli ih u rat koji ne mogu dobiti. I sada Amerika raste a EU pada ekonomski a to je bio krajni cilj. Dok to ljudi svate e tad če biti kasno.