oružane snage

Tko naređuje Hrvatskoj vojsci: U miru četiri zapovjednika, u ratu jedan

Foto: Boris Ščitar/Večernji list
Tko naređuje Hrvatskoj vojsci: U miru četiri zapovjednika, u ratu jedan
11.05.2015.
u 16:25
Mimohod se nigdje izričito ne navodi što daje za pravo i predsjednici K. Grabar-Kitarović i Vladi da svatko na svoj način tumači propise
Pogledaj originalni članak

Vojni mimohod u počast 20. godišnjice Oluje doveo nas je u prilično shizofrenu situaciju u kojoj se svi pitaju tko zapovijeda Oružanim snagama (OS) u miru, predsjednica države ili Vlada. Tko bi pomislio da bi mogao nastati takav prijepor oko proslave najveće pobjede? Što bi tek bilo da predsjednik ne želi mimohod u Zagrebu recimo baš iz razloga zbog kojih Srbija traži da se Oluja ne slavi. Ili da želi tri mimohoda u posljednjoj godini mandata Vlade koja mora naći za to sredstva u proračunu. I obrnuto jer i Vlada može biti rasipna u predizbornoj godini.

Niz zakona i propisa

Dok nema dvojbe da isključivo predsjednik države izdaje zapovijedi u ratu, u miru imamo čak četiri zapovjednika. Zakon o obrani propisuje da o uporabi Oružanih snaga odlučuju Sabor, Predsjednik RH, premijer i ministar obrane u skladu s Ustavom i Zakonom. Vojni mimohod jest uporaba Oružanih snaga u miru, ali u čast ratnog događaja od nacionalnog značenja, a prema Ustavu vrhovna zapovjednica je predsjednica. U razradi općeg pravila o "četiri zapovjednika" niz je odluka koje donosi Sabor samostalno ili na prijedlog Vlade, a neke Vlada ili ministar obrane, ali za sve se traži prethodna suglasnost predsjednika RH. Riječ je o odlukama s inozemnim elementom kad naše oružane snage prelaze granicu. Pojedine odluke donosi predsjednik RH na prijedlog ministra obrane, a recimo plan uporabe Oružanih snaga, na prijedlog načelnika Glavnog stožera i uz suglasnost ministra. Jedino o korištenju Oružanih snaga u slučaju katastrofe, nesreća ili požara samostalno "odlučuje Vlada ili ministar obrane". Mimohod se nigdje izričito ne navodi što daje za pravo i predsjednici i Vladi da svatko na svoj način tumači propise. Zakon o obrani propisuje da načelnik Glavnog stožera zapovijeda "na temelju zapovijedi i naredbi Predsjednika RH, odluka ministra obrane te odredbi ovoga Zakona". Nema odredbe koja bi određivala tko izdaje zapovijed za vojni mimohod. Jedino u Zakonu o službi u OS RH propisano je da Opća pravila o postupanju u Oružanim snagama sadrže i pravilnik kojim se propisuje vojne svečanosti i proslave, a donosi ih Predsjednik RH na prijedlog načelnika Glavnog stožera i uz suglasnost ministra obrane. Predsjednica je u HTV-ovoj emisiji "Javna stvar" ustvrdila da sve i ako premijer i Državni odbor odluče 5. kolovoza održati vojni mimohod u Zagrebu, to će moći samo ako ona kao vrhovna zapovjednica izda zapovijed. No ona više nije za mimohod u Zagrebu ove, već ga želi sljedeće godine u povodu 25. obljetnice postrojavanja Zbora narodne garde jer je odbijen njezin prvotni prijedlog za mimohod dan prije Knina. Ministar obrane Ante Kotromanović detaljno nam je obrazložio što Ustav, Ustavni zakon o provedbi Ustava iz 2010. te Zakon o obrani iz 2013. propisuju. Po Ustavu, Predsjednik RH je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga, imenuje i razrješuje vojne zapovjednike, objavljuje rat i zaključuje mir na temelju odluke Hrvatskog sabora te u slučaju ugroženosti – uz supotpis predsjednika Vlade, naređuje uporabu oružanih snaga iako nije proglašeno ratno stanje.

Ne bez predsjednice

Kako bi Zoran Milanović i Kolinda Grabar-Kitarović donijeli tu odluku u stresnim okolnostima ako se u mirnim ne mogu dogovoriti oko svečanosti!? U svakom slučaju Ustav i Ustavni zakon određuju da se sve ostalo razrađuje zakonom, a ministru zakon govori da odluke o Oružanim snagama u miru donosi Vlada. Ministar obrane ističe da je donio na stotine takvih odluka pa i nedavno, vezano za proslavu godišnjice akcije Bljesak.

Kako je proslava Oluje događaj od nacionalne važnosti te s obzirom na to da se za sve važne odluke traži sudjelovanje predsjednice, taj vojni mimohod ne može se održati bez suglasnosti vrhovne zapovjednice. O tomu ni ona ne može samostalno odlučiti. Nužan je dogovor, a sve drugo je anarhija. S tim da onaj tko odbija prijedlog druge strane mora imati valjane argumente zašto mu se protivi. Organizacijske prepreke i financijski razlozi možda nisu dovoljni valjani jer teret eventualnog fijaska nosi Vlada koja nije iznijela valjane razloge zašto se proslava ne bi mogla održati dan prije u Zagrebu. Naravno do kolovoza se zakon može i promijeniti, ali time već ulazimo u rizičnu sferu dnevnopolitičke zloporabe političke moći

>> Hrvatska će obučavati iračke vojnike za borbu protiv ISIL-a 

>> Pavao Miljavac: Za mimohod sam, ali ne na obljetnicu Oluje

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 110

Avatar Perkovic Paraga
Perkovic Paraga
16:34 11.05.2015.

Sve ovo je uzaludno , glavni zapovjednik HVa Kolinda Grabar Kitarovic ce biti na proslavi u Kninu , gdje joj je i mjesto . Milanovic , Kotromanic , Mirjana Mirt, Terselic , Fred Matic , Bojan Glavasevic, Josipovic, Pupovac nek slave u Zagrebu. Sami prave podjele pa neka im bude.

Avatar CorleoneMichael
CorleoneMichael
16:37 11.05.2015.

Predsjednica je vrhovna zapovjednica Oružanih snaga RH i točka... Ova Vlada ne zaslužuje imati pravo glasa u toj priči...

Avatar TvojUjko
TvojUjko
16:41 11.05.2015.

Kolinda je glavna , a Kukuriku koalicija može još ometati Kolindu samo do jeseni gdje im se gubi svaki trag više na duže vrijeme...