svakog sata u kini dvije vjetroturbine

Prvi put! Obnovljivi izvori pretekli kapacitete dobivanja energije od ugljena

Foto: Miranda Čikotić/PIXSELL
18.06.2015., Trilj - Vjetroelektrana Kamensko-Vostane je izgradjena na podrucju Grada Trilja u Splitsko-dalmatinskoj zupaniji. Vjetroagregate SWT-3.0-101 za elektranu isporucila je tvrtka Siemens Zagreb i provodi interne inspekcije postavljenih vjetroel
Foto: Miranda Cikotić/Pixsell
18.06.2015., Trilj - Vjetroelektrana Kamensko-Vostane je izgradjena na podrucju Grada Trilja u Splitsko-dalmatinskoj zupaniji. Vjetroagregate SWT-3.0-101 za elektranu isporucila je tvrtka Siemens Zagreb i provodi interne inspekcije postavljenih vjetroel
Foto: Reuters/PIXSELL
solarna ploča
Foto: Pixabay
Solarna energija
Foto: Pixabay
Solarna energija
Foto: ilustracija
solarna ploča
26.10.2016.
u 09:49
U 2021. obnovljiva energija činit će 28 posto svjetske proizvodnje struje, u odnosu na 23 posto krajem 2015., rekordne godine glede ulaganja i pokretanja proizvodnje.
Pogledaj originalni članak

Međunarodna agencija za energetiku objavila je kako je svjetski kapacitet za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora pretekao kapacitete ugljena.

U izvješću stoji kako je prošle godine svakog dana postavljeno po pola milijuna solarnih panela diljem svijeta. U Kini su pak svakog sata postavljene dvije vjetroturbine.

Obnovljivi izvori energije ključni su element u međunarodnim naporima u borbi protiv klimatskih promjena.

Ugljen može generirati električnu energiju 24 sata na dan, dok je proizvodnja u slučaju obnovljivih izvora isprekidana jer ovisi o suncu ili vjetru. Dakle, tehnologija obnovljivih izvora stvara mnogo manje energije nego što su sposobni producirati.

Proizvodnja energije iz solarnih i vjetroelektrana te drugih obnovljivih izvora rast će brže od predviđenog u svijetu do 2021., pod učinkom povoljnijih politika i smanjenja troškova proizvodnje, objavila je Međunarodna agencija za energiju.

Oko 825 gigavata novih kapaciteta za proizvodnju obnovljive energije trebalo bi se instalirati do 2021., što je napredak od 42 posto u odnosu na 2015., i predstavlja povećanje od 13 posto u odnosu na prethodne procjene Agencije koja je u utorak objavila svoje godišnje srednjoročno izvješće o zelenoj energiji.

Pad troškova solarne energije

U 2021. obnovljiva energija činit će 28 posto svjetske proizvodnje struje, u odnosu na 23 posto krajem 2015., rekordne godine glede ulaganja i pokretanja proizvodnje.

Takva optimistična perspektiva objašnjava se napretkom politika, posebice u tri zemlje, SAD-u, Kini i Indiji, istaknuo je Paolo Frankl, direktor odjela Obnovljive energije pri Agenciji, putem telefonske konferencije, spominjući i Meksiko.

U pet godina troškovi solarne energije trebali bi također pasti za 25 posto, dok će se smanjiti za 15 posto kad je riječ o eolskoj energiji, procjenjuje Agencija, često u prošlosti kritizirana zbog opreznih predviđanja o proizvodnji zelene energije.

Iako je zarada od obnovljive energije niža u usporedbi s fosilnim konkurentima ili nuklearnom energijom, 2021. godine bit će proizveden ekvivalent sadašnje proizvodnje struje u SAD-u i EU, ističe se u izvješću.

"Obnovljiva energija i dalje će ovisiti o politici", upozorava Frankl, jer "brojne prepreke još nisu uklonjene", poput poteškoća s integracijom u mreže u Kini, Južnoafričkoj Republici i Japanu ili pak nepoticajnih uvjeta financiranja u zemljama u razvoju.

>> Eksperiment u Singapuru: Plutajuća solarna ploča opskrbljivat će strujom 250 stanova

>> Danske vjetrenjače postavile sjajan svjetski rekord!

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

CR
CrniP
19:00 26.10.2016.

A dodatak na obnovljive izvore na racunu za struju? Takve propagande su upravo dovukle sljedece poskupljenje. Uzivajte. I napravite isti kapacitet plinskih elektrana za backup... A nasim prijateljima u Njemackoj garantirani prvootkup po povlastenim cijenama... subvencioniran od penzica.

Avatar nemam-pojm@
nemam-pojm@
16:18 26.10.2016.

Vjetro elektrane se grade tamo gdje je veliko strujanje zraka -vjtrovi. Iste te vjetrove koriste ptice za svoje seobe i seljenje. Njihov uticaj na okolis nije bezazlen kako se tvrdi.