KROZ RUKE IM PROLAZE MILIJARDE

Što će biti s mjenjačnicama nakon uvođenja eura? Predsjednik udruge: 'Ugroženi smo'

Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Što će biti s mjenjačnicama nakon uvođenja eura? Predsjednik udruge: 'Ugroženi smo'
30.09.2021.
u 12:23
Hrvatska narodna banka smatra da bi od 1161 ovlaštenih mjenjača moglo svoja vrata zatvoriti tek njih 150.
Pogledaj originalni članak

Uvođenje eura dovest će do brojnih promjena, no to će zasigurno osjetiti mjenjačnice.

Prema podacima Hrvatske narodne banke, mjenjačnice godišnje na promjeni deviza u kune i obratno naprave promet od skoro 30 milijardi kuna. Najveći dio toga upravo je vezan uz eure. Podaci iz 2019. godine navode kako je kroz mjenjačnice prošlo čak 3,5 milijarde eura. 

Gabor Soregi, predsjednik Udruge hrvatskih mjenjača i vlasnik mjenjačnice stava je kako uvođenje eura će negativno utjecati na mjenjačnice. 

- Frizure ili postolar će možda poskupjeti, kava, hrana i roba isto možda, puno je možda oko uvođenja eura, ali jedno je sigurno, mjenjačnice će nestati, gotovo sve. 3000 poslovnica u kojima trenutno radi 10 tisuća zaposlenika ugroženo je - tvrdi predsjednik njihove udruge, piše RTL. 

- Sam broj ovlaštenih mjenjača će se smanjiti za je 80, 90 posto. Dosta ljudi će ostati bez posla jer dosta obrtnika malih se bavi isključivo tim poslovima i oni će, ako ne promijene svoje profile i ne uvedu druge djelatnosti, morat će ugasiti svoje poslovanje - navodi Soregi. 

Vlasnika mjenjačnice Marijan Grgić ne zabrinjavaju brojke. 

- I u Austriji rade mjenjačnice i u Sloveniji. Tako da sve neke mjenjačnice koje su periferne, gdje je to usputna djelatnost to će otpast. Ali, ovi pravi mjenjači - oni će opstat. Nećete otpuštati i gasiti poslovnice? Ma ne, ima ideja drugih, planova. Jeste već smislili neke ideje? Pa da, evo kriptovalute i puno toga -  kazao je Grgić za RTL. 

Hrvatska narodna banka smatra da bi od 1161 ovlaštenih mjenjača moglo svoja vrata zatvoriti tek njih 150. 

VIDEO: Kako strani radnici žive u Hrvatskoj: Sobe dijele s kolegama, a nakon posla rijetko kad gdje idu

 

 

 

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

LA
lajh1985
12:29 30.09.2021.

Zao mi je samo ovih koji su posteno radili posao koji ce morat zatvorit, a onih sto mjenjaju euro po 6.5 dole na moru uopce nije

TU
Tutlek1234
12:36 30.09.2021.

Racku me zaboli dok su pljačkali bilo je dobro... Sad ljenivci na posao delati....

Avatar Ričard
Ričard
10:21 01.10.2021.

nova radna mista u HAC na naplatnim kucicama.