Škola u Pitomači

Srednjoškolci čuvaju tradiciju i rade – pjenušac

Foto: Promo
Srednjoškolci čuvaju tradiciju i rade – pjenušac
06.07.2018.
u 12:00
Proizvodimo klasičnom metodom, tzv. vrenjem u bocama, a tako ga je proizvodila i obitelj Schaumburg – Lippe – kaže Josip Ivoš, ravnatelj te škole
Pogledaj originalni članak

Prvi hrvatski pjenušac proizveden je – u Slatini. Zaslužna je za to njemačka kneževska obitelj Schaumburg – Lippe, koja je vrata slatinske tvornice pjenušavog vina otvorila 1864. Prvotna je proizvodnja brojala 2000 boca pjenušca od grožđa sorte kadarka sa slatinskog i virovitičkog područja, da bi koncem 19. stoljeća porasla na gotovo 16.000 boca. Proizvodnja slatinskog pjenušca prekinuta je 2013., no iste godine, na njegovim korijenima, pjenušac počinje teći u – Srednjoj školi Stjepana Sulimanca u Pitomači.

Na tragu slavne tradicije prvog hrvatskog pjenušca, vrhunski Aršanjski pjenušac proizvode, naime, već pet godina pitomački srednjoškolci, u sklopu nastave. Surađuju u tom poslu s Agronomskim fakultetom u Zagrebu, mentorsku i tehničku pomoć osigurao im je dr. Bernard Kozina, jedan od najvećih hrvatskih stručnjaka za pjenušava vina.

– Nazvali smo ga Aršanjski pjenušac jer je najpoznatije vinogorje u našem kraju s kontroliranim geografskim porijeklom u Aršanju, na obroncima Bilogore, pet kilometara od Pitomače. Proizvodimo klasičnom metodom, tzv. vrenjem u bocama, a tako ga je proizvodila i obitelj Schaumburg – Lippe – kaže Josip Ivoš, ravnatelj te škole.

Foto: Promo
Pitomača

Svoj pjenušac proizvode od bijelog grožđa chardonnay i bijelog pinota.

– Pjenušac je extra brut, u njemu nema puno ostataka neprevrelog šećera, ne dodajemo ekstradicijski liker. To je klasični, čisti pjenušac – nastavlja.

Škola ima i svoj vinograd, s 350 trsova, pa učenici sudjeluju u cijelom procesu. Proizvode i bijelo te crno vino, a godišnja proizvodnja vina je 400 litara. Poslužuju ga u školskom restoranu u Pitomači, a kupuje ga i županijska TZ, za promociju. U međuvremenu, u Slatini je ponovno pokrenuta proizvodnja pjenušca, iza koje stoji tvrtka Stari podrumi, i to u istoj zgradi gdje je 1864. potekao prvi hrvatski pjenušac. Zove se Slatinski biser.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.