Poziv građanima

Evo što je napravio srbijanski MUP nakon masakra u Banatu

Foto: Davor Javorović/PIXSELL
Srbija policija
Foto: Reuters
masakr
masakr
Foto: Reuters
masakr
Foto: Reuters
masakr
Foto: Reuters
masakr
04.07.2016.
u 19:00
Poziv je uslijedio nakon peterostrukog ubojstva u banatskom selu Žitište koje je 2. srpnja automatskom puškom kalašnjikov počinio ljubomorni muž kada je rafalima u lokalnom kafiću usmrtio bivšu suprugu, njezina partnera te još tri osobe, a više od 20 ranio.
Pogledaj originalni članak

Ministarstvo unutarnjih poslova Srbije pozvalo je građane da do 1. studenog ove godine predaju ilegalno oružje koje posjeduju ili da, bez posljedica, zatraže njegovo legaliziranje.

Podsjećajući da je protuzakonito posjedovanje oružja kazneno djelo za koje je predviđena i kazna zatvora, načelnica Uprave MUP-a Srbije za upravne poslove Zorica Lončar Kasalica pozvala je građane da se odazovu i predaju oružje ili pokrenu postupak njegove legalizacije.

Ovo je "prilika za građane da bez kaznene odgovornosti i dokazivanja porijekla, oružje predaju policiji ili zatraže da se obavi legalizacija oružja koje posjeduju", navedeno je objašnjenje visoke policijske dužnosnice koje u priopćenju prenosi srbijanski MUP.

Poziv je uslijedio nakon peterostrukog ubojstva u banatskom selu Žitište koje je 2. srpnja automatskom puškom kalašnjikov počinio ljubomorni muž kada je rafalima u lokalnom kafiću usmrtio bivšu suprugu, njezina partnera te još tri osobe, a više od 20 ranio.

U kući osumnjičenog za peterostruko ubojstvo u Žitištu Siniše Zlatića, sina izbjeglica iz Vajske u Slavoniji, policija je našla još jednu pušku i određenu količinu streljiva koje je nelegalno posjedovao.

Zbog tragedije u selu Žitište u Srednjobanatskom okrugu proglašena je trodnevna žalost, a srbijanska javnost i mediji su nakon te tragedije postavili pitanje je li ovaj zločin mogao biti izbjegnut i tko je sve zakazao u sustavu zdravstveno-socijalne zaštite te koliko je još ilegalnog oružja zaostalog iz rata 90-ih godina prošlog stoljeća u posjedu potencijalnih ubojica.

U priopćenju srbijanskog MUP-a ukazano je na prethodnu akciju legaliziranja oružja, provedenu prije godinu dana, kad je "iz ilegalnog u legalne tokove prešlo više od 7500 komada oružja, koje su građani predali".

U toj akciji je, kako se navodi, predano "287 automatskih pušaka, 32 škorpiona, 15 ručnih bacača, 1107 bombi i eksplozivnih sredstava, kao i 160.434 komada streljiva različitog kalibra".

Akcija predaje ilegalnog oružja bit će, kako je navedeno u priopćenju, provedena bez pravnih posljedica po građane koji prijave i predaju oružje koje protuzakonito posjeduju.

>>Spazio bivšu suprugu u kafiću: 'Sve ću ih pobiti, samo je rekao i otišao van'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 29

KI
kimi
19:38 04.07.2016.

Mala digresiija, legalizacija ne važi za automatsko za oružje koje se inače ni po zakonu ne može dobiti dozvola. Postoje dozvole za posedovanje i dozvole za nošenje oružja. Ove druge se jako retko izdaju što znači da zakon postoji ali se na žalost u praksi slabo sprovodi. Kada bi odvalili sa minimum 5 godina robije svakoga kome nađu nelegalno oružje stvari bi se vrlo brzo dovele na svoje mesto.

ST
strsljen2013
21:22 04.07.2016.

Kao dugogodišnji igrač WOT-a, želio bih kupiti i legalizirati tenk kao cestovno vozilo a ne borbeno. :)

Avatar Domaće je bolje
Domaće je bolje
21:03 04.07.2016.

Nastavak slijedi,4...9,10,11,do kada;pustite rodbinu na miru da svoje oplakuje,lešinari jedni.