Godina 2010. treba biti godina Zapadnog Balkana u Europskoj uniji, složili su se u utorak austrijski ministar vanjskih poslova Michael Spindelegger i njegov slovenski kolega Samuel Žbogar koji je doputovao u službeni posjet Austriji.
Oni su na zajedničkoj konferenciji za novinare predočili ideju suradnje Austrije i Slovenije pokretanjem nove Inicijative posvećene jačanju europske perspektive zemalja Zapadnog Balkana.
Dvojica ministara ustvrdila su da je među članicama EU ojačalo mišljenje da je došlo vrijeme da se europska perspektiva zemalja Zapadnog Balkana, dana prije sedam godina na summitu u Solunu, mora napokon provesti u djelo.
Spindelegger i Žbogar izrazili su očekivanje da će 2011. godine sve zemlje na europskom jugoistoku dostići novu, višu razinu u svom približavanju EU. Istaknuli su da je samoodgovornost zemalja u regiji i njihovo aktivno sudjelovanje u procesima EU te drugim aspektima političkog i civilnog života od velikog značaja za jačanje europske svijesti.
Dvojica ministara ocijenila su da je slobodna kretanja građana također iznimno značajna u razvoju europske svijesti te najavila da će zajedno sa svojim regionalnim partnerima dati potporu Bosni i Hercegovini i Albaniji u liberalizaciji viznih režima, čim za to dobiju zeleno svjetlo Europske komisije.
Dogovorili su i da će većem broju studenata i znanstvenika s područja Zapadnog Balkana omogućiti studij u Austriji, odnosno Sloveniji.
Spindelegger je izjavio da će Austrija, nakon zajedničke Inicijative s Grčkom, pokrenuti novu inicijativu za jačanje europske perspektive zemalja Zapadnog Balkana i sa Slovenijom.
Na novinarski upit kakvi su izgledi da se krajem tjedna održi na Brdu kod Kranja najavljena regionalna konferencija za ubrzanje integracije balkanskih zemalja u EU, slovenski ministar Žbogar je u meteorološkom stilu odgovorio da je njezino održavanje izgledno, da će na njoj biti kiše, ali da će njezin početak i kraj biti dobri.
Spindelegger i Žbogar: 2010. – godina Zapadnog Balkana u EU
FOTO Tko je hrvatski rukometaš koji je teško obolio? Vjera mu daje snagu, sa suprugom Andreom pronašao mir
. U srpnju 2022. godine uplovio je u bračnu luku sa svojom dugogodišnjom djevojkom Andreom, pronašavši mir i stabilnost i na privatnom planu.
FOTO Bio je najveća legenda Jugoslavije! Ni za kakav novac nije htio igrati ovu scenu, a život je proveo na pozornici
FOTO Ovako je izgledalo vjenčanje našeg proslavljenog nogometaša, romantičan trenutak je bio kada je zapjevao ovu pjesmu
Nije išla zubaru petnaest godina: „Da sam znala da postoji ova opcija riješila bi to puno ranije!“
Iskustvo pacijentice koja je zbog straha godinama izbjegavala stomatologa otkriva kako svjesna sedacija omogućuje bezbolne zahvate te rješavanje više problema u jednom dolasku.
Prosječan vozač u EU dnevno prijeđe 34 kilometra i sve više kupaca bira ovakav auto za takve relacije
\"Steta\" sto i mi nismo dio zapadnog Balkana. Mozda bi se na taj nacin prije vratili u EU gdje smo bili do 1918, nego kao srednje-europska drzava, sto smo sada.