Nova teorija

Rimski Panteon zapravo je veliki sunčani sat

Foto: Press Association/PIXSELL
Rimski Panteon zapravo je veliki sunčani sat
01.08.2011.
u 11:34
Točno u podne na proljetni ekvinocij sunčeva svjetlost prolaskom kroz okulus osvjetljava Panteonov impozantni ulaz
Pogledaj originalni članak

To je jedna od najočuvanijih građevina staroga Rima, 2000 godina staro svjedočanstvo neizmjerne moći i bogatstva carstva. Ali tajne i laži uvijek su obavijale pitanja o neobičnom dizajnu Panteona, ogromnom hramu koji je sagrađen po naredbi cara Hadrijana. Stručnjaci su, pokušavajući otkriti tajnu Panteona, javlja Telegraph, došli do vrlo intrigantne teorije: hram je sagrađen po principu sunčanog sata. Naime, zraka sunčeve svjetlosti obasjala bi njegov kolosalni ulaz u trenutku vladarova ulaska u građevinu.

Konstruiran po naredbi cara Hadrijana i završen 128. godine, Panteon ima hemisfernu kupolu "probušenu" rupom promjera 9 metara nazvanom okulus. Okulus je jedini izvor prirodnog svjetla u hramu. Giulio Magli, povjesničar specijaliziran za antičke građevine, i Robert Hannah, stipendist sa Sveučilišta Otago u Novom Zelandu, otkrili su da točno u podne na proljetni ekvinocij sunčeva svjetlost prolaskom kroz okulus osvjetljava Panteonov impozantni ulaz.

Dvojac na svojoj teoriji radi od 2009. godine, ali tek su nedavno svoja otkrića iznijeli u javnost. Precizni izračuni potrebni za pozicioniranje i konstrukciju Panteona pokazali su kako se veličina i oblik svjetlosne zrake propuštene kroz okulus savršeno preklapaju s izgledom polukružnog kamenog luka iznad ulaza. Sličan efekt može se promatrati i 21. travnja kada Rimljani slave dan grada. U podne zrake sunca obasjavaju metalnu rešetku iznad ulaza i odbijaju se kako bi obasjale kolonade u dvorištu.

Panteon je zasigurno jedan od izvrsnih primjera antičkog graditeljstva, a njegovo izvrsno stanje i očuvanost do danas može se zahvaliti pretvaranju u crkvu još u 7. stoljeću kada ga je papi predao bizantski car. O očuvanju ovog čuda nastalog ljudskom rukom dovoljno govori činjenica da se na ulazu još uvijek nalaze brončana vrata i mramorni stupovi izrađeni u Egiptu te brodovima niz Nil i preko Mediterana dopremljeni u Rim.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Nikad robom
Nikad robom
01:16 02.08.2011.

\"... otkrili su da točno u podne na proljetni ekvinocij sunčeva svjetlost prolaskom kroz okulus osvjetljava Panteonov impozantni ulaz.\" i? što je tu tako fascinantno??? isti taj štos je primijenjen STOTINAMA puta u raznim konstrukcijama... zaista nije jasno da je trebalo čekati stotine godina pa da netko \"otkrije\" tu činjenicu... koja je vidljiva apsolutno svakome,.. i to dva puta godišnje!!!