Kolumna

Pustinja u umovima dovodi 
do ratova

Foto: Reuters/PIXSELL
dodik
Foto: Reuters/PIXSELL
dodik
Foto: Reuters/PIXSELL
dodik
25.09.2016.
u 17:18
U BiH ponavljaju se sučeljavanja kao u vrijeme hladnog rata između dvaju blokova
Pogledaj originalni članak

Sazivanje referenduma u Republici Srpskoj u BiH pokazuje potpunu nesposobnost u nalaženju i provođenju novih ideja o suživotu u globaliziranom svijetu, a takvo držanje dovodi do dezertifikacije uma. Veleposlanici Kanade, Francuske, Njemačke, Italije, Japana, Turske, Velike Britanije i SAD-a u BiH potpisali su izjavu u kojoj pozivaju na neodržavanje referenduma. Izjavu nije potpisao ruski veleposlanik, Rusija je uvijek, često bez realnog razloga, stajala uz Srbe bez obzira na to gdje oni bili. U BiH ponavljaju se sučeljavanja kao u vrijeme hladnog rata između dvaju blokova. Ratovi na Srednjem istoku i šire, krizna žarišta, naoružavanje i politika pokazivanja mišića “filmovi” su iz doba prije pada Berlinskog zida. Svjetska politika, ali i ne samo ona, vratila se u neku vrstu totalitarističke ere, u shvaćanje odnosa između povijesti i politike prema kojima povijest treba biti prilagođena službi politike.

„Onaj tko kontrolira prošlost, kontrolira budućnost. Onaj tko kontrolira sadašnjost, kontrolira prošlost“, napisao je George Orwell u svojoj knjizi „1984.“ u kojoj je denuncirao totalitarizme. U unutrašnjim politikama ima onih koji prilagođavaju povijesne događaje ostvarenju svojih ciljeva, a i u vanjskoj politici se neke „intervencije“ nastoje opravdati povijesnim događajima. Džihadisti, na primjer, opravdavaju svoje terorističke napade na stanovnike u kršćanskim državama kao osvetu za križarske ratove.

Povijest se nije zaustavila u 20. stoljeću, kao što je to promišljao Francis Fukuyama u svojoj knjizi „The End of History“. Mogla se stvoriti zajednička memorija o povijesti, ali se povijest upotrebljava za isušivanje sjećanja. Mnogi su mislili da se padom SSSR-a završava ratno doba, jer nestaju razlozi polarizacije. No, kulture i političke tradicije pokazale su se nesposobnima za obnovu i dovode do dezertifikacije uma. Jedan od čelnika Pokreta 5 zvijezda, Luigi Di Maio, u silnoj želji da napadne premijera Renzija usporedio ga je s Pinochetom, s time što je još čileanskog diktatora „preselio“ u Venezuelu. Pustinja u umovima (pranje mozga koju provode islamisti po uzoru na „praonice“ u totalitarnim sustavima) dovodi do ratova.

>> Šutnja u Republici Srpskoj uoči referenduma, na ulicama policajci naoružani strojnicama

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.