Valutna klauzula u CHF

Presuda Suda EU argument za rušenje arbitraže i obranu Zakona o konverziji

Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Presuda Suda EU argument za rušenje arbitraže i obranu Zakona o konverziji
22.09.2017.
u 07:10
Goran Selanec, kandidat za Ustavnog suca: čudno je što su naši sudovi donosili odluke kao da se ne tiču europskog prava. Svi drugi sudovi tražili su tumačenja Suda EU
Pogledaj originalni članak

Presuda Suda EU, donesena u povodu instituta prethodnog pitanja u sporu rumunjske dužnice kredita u francima, potvrdila je smjer u kojem ide pravosuđe EU: banka za kredite u stranoj valuti mora dužniku pružiti dovoljno informacija kako bi donio razboritu odluku. U suprotnom je ništetan. Što to znači za procese koji se vode oko hrvatskog “slučaja franak”, obrazlagale su jučer involvirane strane, ali i stručnjaci. Dok Hrvatska udruga banaka ustraje na stavu da su odredbe o valutnoj klauzuli u CHF-u jasne i razumljive te se ne ispunjavaju preduvjeti za ispitivanje njihove poštenosti, kao i da banke u vrijeme odobravanja kredita nisu mogle predvidjeti kretanje tečaja, Udruga Franak smatra da se presudom otvaraju vrata proglašenju ništetnosti svih kredita u CHF-u.

– Izuzetno je povoljna za potrošače i nadam se da će utjecati na odluku Vrhovnog suda. Nije bilo dovoljno reći da franak može rasti i padati, nego da je možda i sto puta veći rizik od eura te da HNB štiti tečaj kune u odnosu na euro, ali ne i franak. To je možda trebalo staviti i u ugovor, što je ovaj sud i potvrdio – istaknuo je na konferenciji za novinare Denis Smajo, aktivist Franka. Saborski zastupnik Snage Goran Aleksić dužnike je uputio da privatnim tužbama traže ništetnost ugovora pozivajući se na presudu.

Pravorijek će, svakako, dati hrvatsko pravosuđe. No, kakav bi mogao biti, objasnio je kandidat za suca Ustavnog suda i stručnjak za EU pravo Goran Selanec.

– Kad iskombinirate dva testa, transparentnosti i poštenosti, sami krediti nisu nepošteni i mogli su se naći na tržištu, ali s obzirom na rizik koji sadrže i štetne posljedice, pragovi zaštite potrošača koje su banke morale zadovoljiti natprosječno su visoki – tumači doktor prava te dodaje da to i sudovi kod nas moraju uzeti u obzir kad donose odluke u budućnosti. Ovakva presuda stavlja Hrvatsku u povoljan položaj i u odnosu na Zakon o konverziji kao jedini način zaštite dužnika. Kad je posrijedi arbitraža, njezine se odluke, smatra, ne mogu provoditi u pravima država članica, jer su pitanja kojima se bavi u nadležnosti EU. – Za Hrvatsku je puno bolje postupak riješiti na Europskom sudu – zaključuje pravnik koji se čudi što su naši sudovi donosili odluke kao da se ne tiču europskog prava, dok su sudovi drugih zemalja s CHF kreditima tražili tumačenja Suda EU.

ZAKONSKA OBVEZA

Liječnici prisiljeni ljude prijavljivati policiji: 'Pridržavat ćemo se toga, nema razloga da se zbog toga ljute na nas'

Za privremenu nesposobnost do 6 mjeseci samo upozorenje, a ako je razdoblje nesposobnosti dulje, liječnik je dužan javiti to policiji. Obaveza je to svakog liječnika koji je obavio pregled ili liječio vozača, kao i njegova izabranog odnosno obiteljskog liječnika, a propisuje je Pravilnik o zdravstvenim pregledima vozača i kandidata za vozače koji stupa na snagu sljedeći tjedan.

Praktično rješenje

Jednu grešku s novcem radi većina građana: Stručnjak za financije ima top savjet kako je uspješno izbjeći

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.