ZATRAŽENA POMOĆ iz bih

Potraga za hakerima koji su s računa tri hrvatske tvrtke skinuli milijun kuna

Foto: Thinkstock
Potraga za hakerima koji su s računa tri hrvatske tvrtke skinuli milijun kuna
21.05.2019.
u 13:06
Za to kazneno djelo na koncu su pravomoćno osuđeni samo pomagači – Ivan Figurić iz Nove Gradiške te Nedjeljko Tešanović i Radmila Bulić iz BiH
Pogledaj originalni članak

Općinski sud u Koprivnici zatražio je od pravosudnih tijela u BiH međunarodnu pravnu pomoć u progonu hakera koji su uz pomoć malicioznih programa upali na račune tri tvrtke i skinuli više od milijun kuna.

Koprivnička Ligo grupa ostala je bez 375.000, tamošnja pivovara Carlsberg bez 552.000, a tvrtka Ravna iz Ravne Gore bez 136.000 kuna. Za to kazneno djelo počinjeno prije šest godina na koncu su pravomoćno osuđeni samo pomagači – Ivan Figurić iz Nove Gradiške te Nedjeljko Tešanović i Rsuđenjeadmila Bulić iz BiH. Priznali su krivnju pa je Figurić, koji je bio vozač i vođa dijela skupine, dobio 19 mjeseci zatvora, Tešanović sedam mjeseci, a Radmila Bulić godinu dana rada za opće dobro. Potonji je dvojac samo podizao novac s računa i nije bio upućen u cijelu akciju.

Trojac je pao nakon upada na račun Ligo grupe kad su išli u banku podići novac. No, krupne ribe – hakeri i organizatori kriminalnog djela – i dalje su na slobodi te nedostupni pravosuđu. Zato je kazneni progon protiv optuženoga Dražana Cvišića, koji živi u Banjoj Luci i nedostupan je hrvatskom pravosuđu, ustupljen tijelima BiH. Cvišića se najprije teretilo za hakerski upad, odnosno računalu prijevaru, ali tužiteljstvo BiH odbacilo je optužbu za to kazneno djelo smatrajući kako nema dovoljno dokaza. Zato ga se po novome tereti samo za pranje novca.

Prema izmijenjenoj optužnici koju je protiv Cvišića podignulo Općinsko državno odvjetništvo, nepoznata osoba je 14. ožujka 2013. godine neovlašteno upala u računalni sustav koprivničke Ligo grupe te je uporabom malicioznog hakerskog programa u dva navrata prebacila ukupno 375.000 kuna na račun poduzeća Barabu Našice koje je ranije kupio upravo Cvišić. On je potom 190.000 kuna prebacio na račun Nedeljka Tešanovića, a 185.000 kuna na račun Gorana Markovića.

Goran Macura i Milan Rujević potom su s Nedeljkom Tešanovićem došli u poslovnicu banke u Zagrebu kako bi Tešanović podigao novac s tekućeg računa kojeg bi kasnije predao Milanu Rujeviću, a on bi ga podijelio s Cvišićem i drugim sudionicima. U drugostupanjskoj odluci suda naloženo je da se kao svjedoci saslušaju Nedeljko Tešanović i Goran Marković, ali oni žive na području BiH i nedostupni su hrvatskom pravosuđu.

“S obzirom da je evidentno kako Općinski sud u Koprivnici nije u mogućnosti saslušati svjedoke Gorana Markovića i Nedeljka Tešanovića, kao i okrivljenika Dražana Cvišića, potrebno je ustupiti kazneni progon Dražana Cvišića nadležnom pravosudnom tijelu BiH”, stoji u sudskom rješenju.

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MO
modovisisajteMaraschino
14:29 21.05.2019.

dajte nemojte sramotiti i miješati hackere sa ovim lamerima. danas svatko može uzeti (ili čak i platiti) neki trojan generator i uvaliti ga preko maila... i takve ljude nazivate hackerima?

DU
Deleted user
14:54 21.05.2019.

Križevački bankar i kontroverzni biznismen Goran Delić (55) optužen je za prijevaru u gospodarskom poslovanju, kojom je 39 osoba koje su ulagale u njegovu braniteljsku financijsku zadrugu oštetio za 9,2 milijuna kuna. To je haker koga nase pravosudje stiti.