Fantomski plin

Plavšić: I dalje sam uvjeren da je plin došao iz šljunčare

Foto: Antonio Bronić/VLM
Plavšić: I dalje sam uvjeren da je plin došao iz šljunčare
27.09.2010.
u 21:08
U povjerenstvu tj. kriznom stožeru su toksikolozi, stručnjaci za sudsku medicinu, geolozi i drugi.
Pogledaj originalni članak

Ministarstvo zdravstva osnovalo je povjerenstvo, odnosno krizni stožer koji bi trebao otkriti uzroke smrti dvojice zaposlenika Portun Ferruma koji su se 18. rujna ugušili u podrumskim prostorijama tvrtke u Jankomiru. Predsjednik povjerenstva, toksikolog Franjo Plavšić, rekao je da se još skupljaju podaci koji bi trebali rasvijetliti što se dogodilo.

Obitelji pokopale radnike
– Rade se analize, prikupljaju podaci od policije, plinare, geologa – kazao je Plavšić.

Uz toksikologe, objasnio je, u povjerenstvu su i stručnjaci za sudsku medicinu, geolozi te različiti stručnjaci iz Zavoda za javno zdravstvo.

Plavšić i dalje vjeruje kako je smrtonosni plin došao iz podzemlja, ali ne iz septičke jame unutar podruma, nego iz obližnje zatrpane šljunčare. Zato je, kao i zbog visokog vodostaja Save, tijekom vikenda izmjerena koncentracija plinova u podrumu Portun Ferruma. To je učinjeno i vikend prije, odnosno kada su stradali zaposlenici. Međutim, nikakvih promjena u smjesi zraka nije bilo.

– Proteklog vikenda sve je bilo u redu i može se reći da je stanje akutne opasnosti prošlo, ali dio podruma i dalje je zatvoren prema policijskom nalogu – dodao je Plavšić i objasnio kako će, kada prikupe dovoljno podataka, geolog iz povjerenstva odlučiti hoće li bušiti zemlju oko šljunčare i uvjeriti se je li ona izvor otrovnog plina.

U međuvremenu, obitelji poginulih radnika Slavena Oblizala i Branislava Markuša pokopale su svoje najmilije. Podsjetimo, prema Plavšićevu uvjerenju, dvojica radnika u subotu, 18. rujna ujutro u podrumu tvrtke umrla su gušenjem.

Troje preživjelo plin
To je Plavšić zaključio po simptomima koje je imao Branimir Sokolić, zaposlenik koji se uspio izvući, te dvojica policajaca. Tijela radnika više od 24 sata bila su u podrumu iz sigurnosnih razloga. Zatim su u hermetički zatvorenim lijesovima stajala u Zavodu za sudsku medicinu na Šalati, dok nisu stigli nalazi uzoraka plina.

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

UK
Ugo Kajvez
21:17 27.09.2010.

Razgovarao sam neki dan sa jednom kemičarkom, ... veli da je isto tako prije neko vrijeme kad je sava narasla isto bilo stradalih na području jankomira od trovanje plinovima. To može samo navesti da se špekulira da je nešto zakopano na tom području te kada sava naraste nastane neka reakcija sa vodom od koje se razvija nekakvi toksični plinovi ... možda je to samo špekulacija ali kada mjerodavni i odgovorni šute ili muljaju kao u mnogim slučajevima onda je ta špekulacija za mene istina ........... !!!

VI
Vito
08:23 28.09.2010.

nalazi uzoraka plina. Jedan plin koji nema mirisa i okusa je i freon - plin za gašenje požara. Ne ostavlja tragove kao ugljikov monoksid pa ga je teže pronaći. Uostalom, zbog koga ili čega policija ne želi građanima objaviti o kojem se plinu radi? Da je metan ljdi bi odmah znali, jer smrdi po truleži kao u močvari i lako je zapaljiv. A možda su ovdje zakopavali bojne plinove pa ne žele stvarati paniku među građanima?

VI
Vito
08:25 28.09.2010.

Dragan Primorac dobio nagradu sveučilišta u New Havenu Nagrada se dodjeljuje zbog Primorčeva iznimnog doprinosa u razvoju forenzičkih znanosti. Hoće li pozvati njega da im istraži slučaj?