KORISNO I. Zobundžija, autor više priručnika

Naftaš dijeli savjete o vinu

09.01.2009.
u 16:05
Pogledaj originalni članak

Kad su u voćarskom, vinogradarskom i podrumarskom priručniku nađu citati Zaratustre i Fromma, pa i svevremensko i proročansko pismo poglavice iz Seattla, onda voćari, vinogradari i podrumari-hobisti, ali i oni koji od svojega voćnjaka, vinograda i vina žive, mogu biti zadovolji jer su u njima, uz praktične savjete o tim djelatnostima, dobili i promišljanja i poučke o ekologiji, energiji, globalizaciji, klimatskim promjenama, etnologiji, enologiji i običajima tih djelatnosti.

Interdisciplinarno
Puno praktičnih savjeta i pametnih promišljanja o odnosu čovjeka i prirode, u Voćarskom priručniku - s meteorološkim elementima, te uzgojem, rezidbom i zaštitom voćnjaka, Vinogradarskom priručniku - s pedološkim elementima i zaštitom vinove loze, te Podrumarskom priručniku - s tablicama, izračunima i savjetima za proizvodnju vina u obiteljskim gospodarstvima objedinio je naftaplinski stručnjak, dipl. ing. Ivan Zobundžija iz Kalinovca.

- Priručnici su plod 25-godišnjeg praktičnog voćarstva i vinogradarstva, vlastitog iskustva i interdisciplinarnog pristupa. U obradi vinograda shvatio sam da nije dovoljno znati samo obaviti rezidbu i zaštitu, te imati podrum s bačvama. Treba puno znanja i vještina, pa sam zato u priručnicima, preko pitanja i odgovora, preporučio i bogatu literaturu koju sam pritom koristio - ističe Zobundžija.

Ekološke poruke
Filozofska promišljanja i citati, ilustracije, korisni savjeti, ali i etnografske značajke ne nalaze se često u takvim izdanjima. Zobundžija je sve to ugradio, ali i upozorio na potrebu veće skrbi za zemlju i čuvanje prirode, na klimatske promjene, ekologiju i održivu privredu, te otvorio i pitanja usklađivanja prirodnog rasta i zaštite prirode. Autor je svoje nestereotipne priručnike, kako je objasnio, posvetio preminulom prijatelju Braci Soboti, s kim je razmjenjivao svoja prve znanja o vinogradarstvu.



Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr