OPTUŽBE ZA IZDAJU I KORUPCIJU

Moldavija bivšem proruskom predsjedniku odredila 30-dnevni kućni pritvor

Foto: VLADISLAV CULIOMZA/REUTERS
FILE PHOTO: Igor Dodon, Moldova's President and presidential candidate, speaks to the media at a polling station during the second round of a presidential election in Chisinau
Foto: VLADISLAV CULIOMZA/REUTERS
Moldova's former President Igor Dodon is escorted by law enforcement officers before a court hearing in Chisinau
27.05.2022.
u 06:58
Moldavska vlada je odbacila tvrdnje o političkom uplitanju, a ministar pravosuđa Sergiu Litvinenko je izjavio da će se slučaj voditi "strogo u skladu sa zakonom". Dodonovo uhićenje dolazi u trenutku kada su odnosi između Moskve i Kišinjeva sve zategnutiji.
Pogledaj originalni članak

Sud u Moldaviji u četvrtak je bivšem predsjedniku i proruskom oporbenom čelniku Igoru Dodonu odredio 30-dnevni kućni pritvor, kako bi tužiteljstvu omogućio da istraži optužbe za korupciju i izdaju. Okružni sud u četvrti Ciocana u glavnom gradu Kišinjevu donio je odluku dva dana nakon što je Dodonova kuća pretresena, a njemu određen 72-satni pritvor.

Obraćajući se medijima nakon sudske rasprave, Dodon je izjavio da je sudac izvršavao "politički nalog" prozapadne predsjednice Maie Sandu, koja ga je pobjedom na izborima naslijedila 2020. godine. Rekao je i da nema nikakvu imovinu osim one koju je službeno prijavio.

Moldavska vlada je odbacila tvrdnje o političkom uplitanju, a ministar pravosuđa Sergiu Litvinenko je izjavio da će se slučaj voditi "strogo u skladu sa zakonom". Dodonovo uhićenje dolazi u trenutku kada su odnosi između Moskve i Kišinjeva sve zategnutiji.

Kremlj je ranije izrazio zabrinutost zbog vijesti da je Dodon pritvoren, a glasnogovornik Dmitrij Peskov je pozvao moldavske vlasti da poštuju njegova prava.Posljednjih mjeseci ruski separatisti u moldavskoj regiji Pridnjestrovlje okrivljuju susjednu Ukrajinu za "pucnjave, eksplozije i upade bespilotnih letjelica", što izaziva bojazan da bi Moldavija mogla biti uvučena u sukob u Ukrajini, navodi Reuters.

SOVJETSKI KAVEZ

Što Putin želi s proruskim regijama u Gruziji i Moldaviji? 'Sovjetska čizma im je već donijela siromaštvo i bolest'

Separatističke gruzijske regije Abhazija i Južna Osetija, kao i Pridnjestrovlje u Moldaviji, žive tužnu "samostalnost", unatoč podrške Moskve. U njima caruju korupcija, siromaštvo, bolesti... Ukrajinska vlada ponudila je dvjema zemljama da zajedno s ukrajinskom vojskom oslobode svoje okupirane regije, no one su, u strahu od Moskve, zainteresirane samo za mirno rješenje sukoba. Oseti i Gruzijci otišli su u rat u Ukrajinu, jedni se bore za Putina, drugi za Zelenskog, a neki su se razočarano već vratili kući. Regije koje je Rusija okupirala u Ukrajini, poput Hersona, mogle bi također završiti slično kao i Abhazija te Južna Osetija, potpuno izolirane od vanjskog svijeta, uz vrlo nisku kvalitetu života.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

IB
iva.begovic
07:51 27.05.2022.

Liz Truss je bila u Moldaviji,, nedavno.