PROMAŠEN PROJEKT?

Ministar Kujundžić pokapa projekt na Srebrnjaku koji je 2017. hvalio

Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Milan Kujundžić
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Djelatnici Dječje bolnice Srebrnjak održali prosvjed
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Djelatnici Dječje bolnice Srebrnjak održali prosvjed
Foto: Matija Habljak/PIXSELL
Djelatnici Dječje bolnice Srebrnjak održali prosvjed
Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL/Ilustracija
Bolnica Srebrnjak: Uređaj za otkrivanje dječje astme
16.01.2020.
u 06:40
– Ne mogu to znati, ali šansa za uspjeh milijun je puta manja nego šansa koju bismo imali da je takav projekt uz veliki bolnički centar s 1500 znanstvenika i specijalista umjesto njih dvadeset – kaže Kujundžić
Pogledaj originalni članak

“Centar za translacijsku medicinu u maloj bolnici koja je do jučer bila specijalizirana bolnica promašen je projekt”, izjavio je ovih dana ministar zdravstva Milan Kujundžić na račun europskog projekta koji je Europska komisija odobrila Dječjoj bolnici Srebrnjak.

Ponavlja da je intervenirao u Europskoj komisiji da preusmjere odobrenih 60 milijuna eura na drugi projekt te da i dalje smatra da se to može.

A prije nepune tri godine ministar je istom tom projektu dao punu podršku i suglasnost.

‘Ne mijenjam mišljenje’

U pismu podrške projektu Stručnog centru za translacijsku medicinu (Centre of competence for translational Medicine – CCTM), koje je ministar Kujundžić poslao Srebrnjaku u travnju 2017. godine, izrazio je uvjerenje da će provedba CCTM-a “značajno doprinijeti kvaliteti i učinkovitosti zdravstvenog sustava” i da se taj projekt uklapa u nacionalnu strategiju zdravstvene zaštite djece.

Međutim, samo se naizgled čini da je riječ o dva različita mišljenja, uvjerava nas ministar.

– Ja sam čovjek koji ne mijenja svoja mišljenja – kazao je kad smo zamolili da objasni zašto sada o projektu kojem je dao punu podršku i suglasnost govori kao o promašenom.

– Činio sam sve na svim tijelima da dokažem ono što sam mislio tada i što mislim sada, da mala bolnica ne može biti translacijski centar jer svuda je u svijetu translacijski centar uz velike bolnice. To sam u više navrata rekao i Nogalu i Ministarstvu regionalnog razvoja: izvrstan projekt, ali bi trebao biti ili uz Rebro ili u Blatu. A onda kad je rečeno da administrativno to ne može biti, imao sam dvije mogućnosti: ili odbaciti projekt vrijedan 60 milijuna eura koji je hrvatska bolnica dobila ili pristati na neusporedivo lošiji model, da centar takvih razmjera bude uz malu bolnicu. Zamislite da ministar zdravstva odbije suglasnost i zaustavlja takvu investiciju, to bi bilo strašno! I zato sam dao ovu formalnu podršku projektu. Birao sam od dva zla manje – objašnjava ministar Kujundžić.

Na pitanje misli li da CCTM neće uspjeti “pod kapom” male bolnice kakva je Srebrnjak, odgovara:

– Ne mogu to znati, ali šansa za uspjeh milijun je puta manja nego šansa koju bismo imali da je takav projekt uz veliki bolnički centar s 1500 znanstvenika i specijalista umjesto njih dvadeset – kaže Kujundžić.

Smijenjeni ravnatelj Srebrnjaka Boro Nogalo, pak, podsjeća da je ta mala dječja bolnica jedina u Hrvatskoj aplicirala za najveći znanstveno-istraživački projekt, da su ih strogi recenzenti izvrsno ocijenili i da bi Hrvatska trebala biti ponosna na smart digitaliziranu bolnicu kojom će Srebrnjak postati.

– Ovakav stav ministra tumačim kao bahato djelovanje s figom u džepu. Jedno govori, a drugo radi. Zašto se i Blato ne gradi iz europskog novca? Svi bi projekti trebali ići iz europskih fondova. No tada su potpuno transparentni, a tu nitko ne može provući vlastiti interes. Projekt je translacijskog centra takav, iskače iz uobičajenog modusa operandi u Hrvatskoj i nikome ne koristi osim djeci i općem dobru – ustvrdio je Nogalo.

Samo formalnost?!

Činjenica da ministar dokumente koje potpisuje smatra tek pukom formalnošću nije sigurno pokazatelj političke vjerodostojnosti, a to što je najveći europski pedijatrijski projekt svojim trudom uspjela dobiti jedna mala bolnica dok “velikim” donositeljima odluka takvo što nije palo na pamet, dovoljno govori o stihiji i nepostojanju ikakve zdravstvene politike dok sustav puca po šavovima.

VIDEO dr. Boro Nogalo o otkazu

Važnost prevencije

Karcinom gušterače jedno je od najzloćudnijih oboljenja probavnog trakta, no zašto mu se ne posvećuje dovoljno pozornosti?

Specijalna bolnica Radiochirurgia Zagreb i „Rechts der Isar“, sveučilišna bolnica Tehničkog sveučilišta u Münchenu – jednog od najboljih fakulteta u Njemačkoj, potpisali su Ugovor o suradnji, što donosi novu eru u liječenju tumora te predstavlja suradnju koja se odnosi na korištenje naprednih tehnologija i vrhunske kirurgije u borbi protiv tumora, kao i dijeljenje znanja o najmodernijim medicinskim rješenjima za kirurško, radiokirurško i hibridno liječenje bolesti.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

NE
neboiznadzagreba
07:33 16.01.2020.

Koja je granica bahatosti likova tipa Kujundžić koji za sobom ostavljaju spaljenu zemlju? Granica Austrije, Njemačke, Ujedinjenog kraljevstva ili neke skandinavske zemlje gdje ministrima ni na kraj pameti ne bi palo ovakvo otvoreno uništavanje nečijeg mukotrpno izborenog rezultata.

DU
Deleted user
07:40 16.01.2020.

Ne postoje male i velike bolnice nego uspješne i neuspješne. Iza bolnice u Blatu nema nikakvih referenci osim onih o vječnom projektu i mastodontu za gutanje sredstava. Što bi sad zbog takvog projekta trebalo zabraniti korištenje EU fondova svim malim klinikama? Izgleda da hrvatski političari unište sve čega se dotaknu.

ŽG
Žganjec
07:49 16.01.2020.

Ja se u potpunosti slažem s mišljenjem cijenjenog gospodina ministra, da se ovaj novac preusmjeri na druge, korisnije projekte. Predložio bih recimo financiranje novog dinamovog stadiona "Zdravko Mamić" ili kao alternativu izgradnju moderne bolnice u Širokom Brijegu.