šumom i drumom

Koliki teret smiju podizati žene? Ne znate? Onda ne palite motorku

Foto: 'Marija Lovrenc/VLM'
Koliki teret smiju podizati žene? Ne znate? Onda ne palite motorku
02.03.2013.
u 12:00
Testiranje kakvo je provedeno u međimurskom Otoku, provodit će se diljem RH, jer “u EU nema sječe šuma bez dozvole”
Pogledaj originalni članak

Koja su svojstva ugljikova dioksida koji nastaje kao proizvod gorenja? Na kojoj visini od tla ili poda moraju biti postavljeni aparati za gašenje požara? Koliko ima kisika u zraku? Koji su opći principi spašavanja osoba iz ruševina? Koja je najveća težina tereta koju smiju ručno podizati žene? Kamo trebate biti okrenuti kad se uspinjete ljestvama ili s njih silazite, licem prema ljestvama, leđima ili to ovisi o poslu koji se obavlja? Pitanja su to na koja je u četvrtak navečer u Otoku u Međimurju odgovaralo stotinjak vlasnika šuma koji više neće smjeti baratati motornom pilom bez potvrde da su prošli obuku.

– U EU nema sječe šuma motornom pilom bez potvrde da ste položili test za rukovatelja motornom pilom! Kazne su velike – objasnio im je predstavnik zagrebačke tvrtke Energoatest zaštita, koja je provela testiranje o zaštiti na radu i zaštiti od požara. Zadovolje li, a ne sumnjamo da hoće jer im je predavač čitao točne odgovore, za dva tjedna na kućne adrese dobit će potvrde. Testiranje koje je trajalo sat i pol na licu mjesta naplaćivano je 200 kuna u gotovini. Bez računa.

– Nekad smo u novčanicima nosili samo novac, a sad ćemo ih puniti potvrdama. Jedna za motornu pilu, druga za priključne strojeve, treća za prikolicu, četvrta za kombajn – ljutio se Stjepan Čonkaš, jedan od vlasnika šume.

Direktor tvrtke Energoatest zaštita je na putu pa nismo dobili podatak koliko je ljudi već prošlo obuku. Osposobljavanja se provode i u pučkim učilištima diljem Hrvatske, no cijene su mnogo više, a obuka traje više sati. Učilište Modus iz Vinkovaca na akciji nudi osposobljavanje za 900 kuna.

– Fizičke osobe neće smjeti u svoje šume bez uvjerenja o osposobljenosti za rukovanje motornim pilama. U Slavoniji i oko Zagreba neki šumari navodno već sad ne puštaju ljude u šume bez potvrde – kažu u Modusu. Kod njih se, dodaje, sve plaća preko računa.

>>Manjak drvosječa, pa Šume posao daju privatnicima

PREDRAG MIŠIĆ PEĐA

Zbog rata s obitelji u Srbiji ne razgovara. Na pitanje je li ikad zapucao na brata, kazao je: 'Vjerojatno.... da. Teška tema'

Predrag Mišić Peđa vukovarski je branitelj koji je agresorima pružao otpor sve do pada grada 18. studenog kada je sa 182 suborca odveden na Ovčaru. Bio je zarobljen u srpskom logoru. I danas se bori da Vukovarci žive bolje, a spominje se kao mogući DP-ov kandidat za ministra branitelja. Sve užase koje je u ratu proživio ispričao je svojedobno za Večernji list

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

DU
Deleted user
12:34 02.03.2013.

Kruha bez motike! Silne dozvole,dopusnice i sl. papiri! Smrad birokracije se širi!!!

SA
santos008
13:50 02.03.2013.

Zavisi koliko je muz tezak.

OL
olovka
12:28 02.03.2013.

Dali vam je ista postalo jasno poslije i ove dozvole? Nije ! Pa naje... je ono seosko stanovnistvo ,sta mu preostaje nego ,ka Matija Gubac u boj za zivot svoj ,i naravno smrt u EZ.