NA ŠTO SU HRVATI SPREMNI?

Kockar pokušao prevariti osiguranje: 'Odsjekao si prst, a nama je rekao da ga je odnijela kokoš'

Foto: Borna Filic/Pixsell
Kockar pokušao prevariti osiguranje: 'Odsjekao si prst, a nama je rekao da ga je odnijela kokoš'
22.09.2020.
u 22:05
"On je rekao smiješan odgovor da je kokoš došla, zgrabila prst i pobjegla", prisjeća se Meheljić.
Pogledaj originalni članak

Nitko u Hrvatskoj zbog odštete još nije odsjekao cijelu šaku poput djevojke iz Slovenije koja je nedavno punila stupce eruopskih medija, ali ideja da se pokuša prevariti osiguranje stara je kao i osiguravajuća društva.

Najdalje je otišao muškarac koji je, da riješi dugove, prvo osigurao, a potom odsjekao prst. Bilo je izmišljenih bolesti, namještenih požara, prometnih nesreća, a u industriji prijevara sudjelovali su i liječnici i policajci. Da razotkriju i spriječe ilegalni biznis koji se u Europi procjenjuje na stotinjak milijardi kuna stručnjacima iz osiguranja često pomažu i privatni detektivi.

"Imali smo davno jedan slučaj osobe koja je prijavila da je prilikom cijepanja drva odsjekla palac. Netom sam se vratio sa školovanja u Austriji i identičan slučaj sam tamo gledao. Kopkalo me da ipak provjerim malo detaljnije to", započeo je priču za RTL-ovu Potragu Irhad Meheljić, voditelj Odjela za štete u osiguravajućem društvu Grawe.

Pokazalo se kako si je na opisan način čovjek teško mogao odsjeći palac koji je, usput rečeno, netragom nestao.

"On je rekao smiješan odgovor da je kokoš došla, zgrabila prst i pobjegla", prisjeća se Meheljić.

Obzirom da se čovjek osigurao kod nekoliko kuća, palac mu je vrijedio 400 tisuća njemačkih maraka. No, kad se dokazala muljaža, postao je bezvrijedan. Ispostavilo se - kronični kockar izgubio je i prst i novac.

Prijevare u osiguranju drugi su najrašireniji oblik financijskih prijevara, odmah iza poreznih. Osiguravajuće kuće stoga imaju svoje timove koji u sumnjivim slučajevima provjeravaju što se doista dogodilo. Kad zapne, često za pomoć angažiraju i privatne detektive. Novinari Potrage zato su pronašli dvojicu koji su među najiskusnijima u zemlji, Njegoslava Blažeka "Sovu" i Goroslava Šmaguca "Sharka", da im ispričaju svoja iskustva.

"Ako muljaš, onda moraš zbilja biti vrhunski muljator i voditi računa o svim činjenicama. A obično se pogriješi", kaže Blažek

Jer privatni detektivi mogu pronaći i najmanji trag. Detektiv Šmaguc prije više je godina rješavao slučaj navodne nezgode profesionalnog ronioca koji je odmah trebao dobiti 300 tisuća kuna, a još pet tisuća kuna na mjesec primao bi do kraja života.

"Tužio je tvrtku koja puni boce s kisikom da boca nije bila adekvatno napunjena i da je dobio kesonsku bolest. Kesonska bolest je bolest koja izaziva poremećaj ravnoteže, uslijed koje osoba ne bi smjela više roniti, voziti auto, a da ne govorim da ne bi smjela voziti ni motor", rekao je Šmaguc koji je tu osobu pratio duže vrijeme.

Ne samo da je čovjek normalno ronio dalje, već ga je policija čak i dva puta evidentirala u krivolovu. Da stvar bude bolja, na dan suđenja kako bi si osigurao isplatu odštete, čovjek bez ravnoteže s kvarnerskog se otoka do suda u Rijeci dovezao motorom. Detektivi su ga fotografirali i predočili to kao završni dokaz.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar patkovic
patkovic
22:32 22.09.2020.

u mom slučaju namještanja očevida prometne u talu je i šef iz osiguranja , grupa pod komandom prometnog lešinara iz vinkovaca je toliko jaka da prolazi unutrašnju kontrolu policije i uskok , članovi su i u pu vukovarskoj , dorhu i općinskom sudu , slijedi im istraga eurouskoka pod nalogom loyd reosiguranja