Čarobnu i izuzetno pitku jazz mješavinu pijana i saksofona, uz dojmljivu solo izvedbu jazz klasika i suvremenih autora ponudili su bečkoj publici u subotu navečer mladi hrvatski jazz pijanist na studiju u Beču, Zadranin Borna Pehar i njegova kolegica sa studija, mlada slovenska jazz pjevačica Neža Okorn, te poljski saksofonist Chris Kasprzyk, cijenjeni improvizator na bečkoj jazz sceni, kao poseban gost.
Koncert ove zanimljive hrvatsko-slovensko-poljske trojke, čijem je nastupu prethodio jednosatno fantastično muziciranje sjajnog jazz kvinteta Guže Camilleri iz Malte, u prepunoj dvorani Hrvatskog centra u Beču, održan je u sklopu godišnjeg glazbenog festivala EUNIC-a, mreže Kulturnih instituta Europske unije. Ove godine na festivalskom programu bili su jazz i novi trendovi europske improvizacijske scene. Glavni organizator ove glazbene poslastice bio je EUNIC, a produkciju potpisuju Veleposlanstvo Republike Hrvatske i Veleposlanstvo Republike Malte u Beču, te Matica Hrvatska, Poljski institut, Hrvatski centar i Slovenski kulturno-informacijski centar - SKICA, svi iz Beča.
Sve nazočne, a riječ je o oko 120 gostiju i uzvanika iz raznih zemalja, dakle međunarodnoj publici, uvodno je pozdravila predsjednica Matice hrvatske, Beč Adrijana Markon-Jurčić., zaželjevši im dobru zabavu. S hrvatske strane, između ostalih, koncertu je bila nazočna i opunomoćena ministrica u hrvatskom Veleposlanstvu Sanja Javor. Svakako treba spomenuti i Katarinu Dorkin-Križ referenticu za kulturu i obrazovanje u Veleposlanstvu RH u Beču, koja je mnogo doprinijela da je dvorana bila “puna kao kutija šibica”.
A to je bila “voda na mlin” prvotno Guže Camilleri jazz kvintetu, koji je instrumentalnim bravurama visokog umjetničkog dometa oduševio publiku, a potom i jazz duetu Borna Pehar - Neža Okorn, potpomognutom saksofonistom Chrisom Kasprzykom, koji su također ostavljali publiku bez daha. Zauzvrat publika ih je nagradila dugotrajnim i burnim aplauzom i poklicima “bravo”.
Maltežani su svojim neobičnim koncertnim spojem Live - glazbe i filmskih inserata malteških jazz pionira pod naslovom “Anecdotes of Maltese Early Jazz” znalački promovirali ne samo svoj kvintet nego i svjetski poznate jazz glazbenike s Malte. I dokazali su da mogu svirati širom svijeta. A što se tiče mladog jazz dua koji čine hrvatski pijanist Borna Pehar i slovenska jazz pjevačice Neža Okorn, on je upriličio vrlo atraktivan koncert.
Dojmljivim nastupom i sjajnim glazbenim perfomansom, izvodeći ne samo jazz standarde nego i djela slovenskih i hrvatskih autora, među kojima i nezaboravnog Arsena Dedića, ovaj sjajno usklađen duet je pokazao ne samo da jazz doista ima posebnu moć i budi najdublje emocije nego da stižu i novi, mladi naraštaji kvalitetnih jazzista.
“Ovaj mi koncert s vrhunskom slovenskom jazz solisticom ovdje u Beču pred međunarodnom publikom, jako mnogo znači. zadovoljan sam kako nas je publika oduševljeno primila.. Ovaj nastup u sklopu EUNIC-a bio mi je ii dobra prilika za sklapanje novih kontakata”, rekao je nakon koncerta za Večernji list pijanist Borna Pehar.
“Borna je moj najomiljeniji jazz pijanist. Takvog nije baš lako naći. Oboje volimo istu vrstu glazbe i sretna sam da se je danas naš nastup svidio publici”, rekla nam je još uvijek nastupom ushićena jazz pjevačica Neža Okorn. “Prekrasan koncert. Raduje me da smo i mi imali našeg predstavnika. Bila je to i međunarodna jazz promocija Hrvatske, zato je dobro da je u tom projektu, uz ostale sudjelovalo i hrvatsko Veleposlanstvo u Beču”, rekla je za Večernji list nakon koncerta opunomoćena ministrica u Veleposlanstvu RH Sanja Javor.
“EUNIC, kao mreža nacionalnih Kulturnih instituta zemalja članica EU-a, ali i stranih Veleposlanstava u Austriji, vrlo je aktivna u Beču. Mnoštvo se projekata raspisuje, na koje se i mi javljamo, jer nam je važno promovirati hrvatsku kulturu i naše mlade umjetnike. Tu zajedničku promociju obilježava i zajednički marketing, izdaju se brošure, plakati, otvara pristup prema austrijskim medijima i slično”, rekla nam je Katarina Dorkin Križ, referentica za kulturu i obrazovanje u hrvatskom Veleposlanstvu u Beču.
“Lijepo je bilo večeras ovdje vidjeti zajedništvo malih kultura i malih jezika, poput Malte, Slovenije i Hrvatske. I naravno da smo imali i našeg predstavnika Bornu Pehara. Nismo očekivali ovakav odaziv publike. Šteta da Hrvatska nema svoj Kulturni institut u Austriji. Ali EUNIC je povezan i s Veleposlanstvima, a daje priliku da se projektima priključe i razne druge institucije, pa je to iskoristila i Matica hrvatska”, istaknula je predsjednica Matice Hrvatske, Beč Adrijana Markon-Jurčić.
U svakom slučaju oni željni dojmljivih jazz izvedbi i netipičnih ritmova došli su u subotu navečer, na svoje. Bila je to doista prava jazz “poslastica”.