PRODUŽENJE LICENCE

JANAF može još tjedan dana dobavljati naftu Srbiji

Foto: reuters
JANAF može još tjedan dana dobavljati naftu Srbiji
08.10.2025.
u 14:06
NIS je jedan od najvećih Janafovih poslovnih partnera. NIS-ova rafinerija u Pančevu gotovo u potpunosti ovisi o dostavi sirove nafte putem Janafa.
Pogledaj originalni članak

 Janaf je ishodio licencu kojom se do 15. listopada ove godine odobrava sudjelovanje u aktivnostima koje su uobičajene i nužne za transport nafte, a u cilju dovršetka svih aktivnosti poduzetih temeljem važećeg ugovora o transportu sirove nafte, priopćio je Janaf u srijedu. "Janaf nastavlja aktivno, u suradnji s Vladom Republike Hrvatske i svojim američkim pravnim savjetnicima, raditi na mogućnostima za pronalaženje rješenja u skladu s važećim regulatornim okvirom", kaže se u priopćenju. Dodaje se da Janaf trenutačno nema službenu informaciju da je i Naftna industrija Srbije (NIS) ishodila licencu za navedeno razdoblje.

Danas, naime, istječe dodatna odgoda stupanja na snagu sankcija koje je SAD uveo NIS-u zbog toga što je ta tvrtka u vlasništvu ruskog kapitala. NIS je jedan od najvećih Janafovih poslovnih partnera. NIS-ova rafinerija u Pančevu gotovo u potpunosti ovisi o dostavi sirove nafte putem Janafa. Stoga bi primjena sankcija Srbiju gurnula u ozbiljan problem, a ne bi bila dobra ni za Janaf. Kako pišu mediji u Srbiji, NIS je od odjela američkog ministarstva financija za provedbu sankcija OFAC-a, zatražio skidanje s liste kompanija koje podliježu sankcijama, navodno nudeći Amerikancima udio u vlasništvu ili uvoz američke sirove nafte.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.