Kolumna

Hoćemo li dočekati svijet iz 
filma ‘Waterworld’?

Foto: Matteo Chinellato/IPA/PIXSELL
Poplava u Veneciji
Foto: Matteo Chinellato/IPA/PIXSELL
Poplava u Veneciji
Foto: Matteo Chinellato/IPA/PIXSELL
Poplava u Veneciji
Foto: Matteo Chinellato/IPA/PIXSELL
Poplava u Veneciji
Foto: Matteo Chinellato/IPA/PIXSELL
Poplava u Veneciji
Foto: Matteo Chinellato/IPA/PIXSELL
Poplava u Veneciji
16.11.2019.
u 12:51
Stručnjaci UN-a procjenjuju da će do kraja stoljeća razina mora porasti još metar
Pogledaj originalni članak

Upozoravaju li nas poplave u Veneciji i drugdje da se klima mijenja ili ćemo i dalje držati da je riječ o pojavama koje su oduvijek postojale. Talijanska nacionalna ustanova za geofiziku i vulkanologiju izračunala je na osnovi podataka koje dobiva od osam morskih postaja da će do 2050. razina mora u Sredozemlju porasti 20 centimetara. Centar za praćenje plime u Veneciji drži da je porast visine vode od 80 do 109 cm iznad razine mora “održiv”, odnosno govori se o “održivoj plimi”, ali kada visoka voda prijeđe, kao ovih dana, 140 cm iznad uobičajene razine, onda se govori o izvanrednoj plimi. U prvom slučaju problemi nastaju s prijevozom i u pješačkoj zoni na najnižim mjestima u gradu, kao što je Trg svetog Marka.

U drugom slučaju biva poplavljeno 60 posto grada. U povijesti je bila rijetkost kada je razina visoke vode prešla 110 cm, odnosno između 1870. i 1949. zabilježena je 30 puta visoka voda, a u posljednjih devet godina čak 76 puta. Porast vode iznad 140 cm do 2000., odnosno u 120 godina, zabilježen je samo devet puta, a u posljednjih 14 godina 11 puta, dakle gotovo jednom godišnje voda je porasla iznad 140 cm.

Institut za zaštitu i istraživanje okoliša objavio je podatak da je između 1872. i 2016. razina mora u Veneciji porasla za 35 cm, odnosno rasla je oko 2,5 milimetara godišnje. To su podaci koji nemaju politički predznak ili ideologiju o opasnosti od klimatskih promjena kakvom se etiketira one koji upozoravaju na moguće posljedice zagrijavanja. Stručnjaci UN-a procjenjuju da će do kraja ovog stoljeća, dakle za samo 80 godina, razina mora porasti za još najmanje jedan metar, što bi za Veneciju značilo katastrofu. Grad Venecija je 2014. usvojio dokument o budućnosti s obzirom na klimu te je 2018. usvojio plan akcije. No, 2003. počeli su radovi na brani MOSE koja još nije završena, pa bi i plan akcije mogao ostati mrtvo slovo na papiru.

Čeka li nas svijet kakav je prikazan u filmu “Waterworld”? Doživjet ćemo ga nastavi li se s polemikama utječe li čovjek na klimatske promjene.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar Observer
Observer
00:37 17.11.2019.

Klimatske promjene kojima nas plasi mala Greta i njezini savjetnici, danas su ipak samo veliko "nista" ako se sjetimo da je nekad davno bio "Opci potop"