Nešto manje od 1000 osoba je poginulo, a gotovo milijun ih je moralo napustiti svoje domove nakon višetjednih poplava i klizišta na sjeveru otoka Sumatra, prema podacima koje je u ponedjeljak objavila indonezijska agencija za katastrofe. Nacionalna agencija za upravljanje katastrofama (BNPB) je od četvrtka zabilježila 961 smrtni slučaj, 234 nestale osobe i oko 5000 ozlijeđenih diljem otočnih pokrajina Aceh, Sjeverna Sumatra i Zapadna Sumatra.
Agencija je također objavila da je oštećeno više od 156.000 domova. Ukupno su 52 okruga i gradova i dalje teško pogođeni prirodnom nepogodom. Suharyanto, čelnik BNPB-a, predsjedniku Prabowu Subiantu u nedjelju navečer rekao je da je 975.075 ljudi potražilo utočište u privremenim skloništima diljem triju pokrajina. Pokrajina Aceh je najteže pogođena te je tamo raseljeno više od 900.000 osoba, prema BNPB-u.
Poplavne vode su se počele povlačiti u brojnim priobalnim okruzima, no velika područja u središnjem, planinskom području i dalje su odsječena od ostatka svijeta. Predsjednik Prabowo posjetio je poplavama pogođena područja pokrajine Aceh u nedjelju. Kasnije je predsjedao izvanrednim sastankom s ministrima vlade, vojnim zapovjednicima i pokrajinskim dužnosnicima.
Sezona kiša u Indoneziji, u pravilu najintenzivnija između studenog i travnja, često je uzrok velikih poplava. Skupine za zaštitu okoliša i stručnjaci za katastrofe godinama upozoravaju na to da su brza deforestacija, nereguliran razvoj i narušeni riječni slivovi povećali rizik s kojim se suočavaju zajednice na Sumatri. Predviđa se da će još obilnih kiša sljedećih dana padati na nekim dijelovima otoka.