Najviši sud EU-a

Europski sud u povijesnoj presudi zaštitio intelektualno vlasništvo

Foto: Shutterstock
Europski sud u povijesnoj presudi zaštitio intelektualno vlasništvo
07.08.2018.
u 20:59
Korisnici koji objave neki sadržaj dostupan na internetu moraju dobiti dopuštenje osobe koja stoji iza tog sadržaja
Pogledaj originalni članak

Korisnici koji objave neki sadržaj dostupan na internetu moraju dobiti dopuštenje osobe koja stoji iza tog sadržaja, objavio je u utorak najviši sud EU-a, dajući vjetar u leđa kreativnim industrijama.

Regulatori kažu da nezakonite objave na velikim platformama poput YouTubea i Dailymotionsa uskraćuju umjetnike i izdavače prava na zaradu.

Odluka Europskog suda pravde (ECJ) uspijedila je nakon što je srednjoškolac u Njemačkoj 'skinuo' fotografiju Cordobe s internetske stranice putničke agencije kako bi ilustrirao prezentaciju koja je potom objavljena na web stranici škole.

Fotograf Dirk Renckhoff zbog toga je tužio grad Waltrop i saveznu državu Sjevernu Rajnu-Vestfaliju zbog kršenja intelektualnog vlasništva i zatražio odštetu od 400 eura.

"Objavljivanje na internetu fotografije koja je bila dostupna na drugoj internetskoj stranici uz dopuštenje autora, zahtijeva autorizaciju tog istog autora", kažu suci.

"Objavom na internetu, fotografija je postala dostupna novoj publici", dodali su.

Presuda bi mogla rezultirati serijom parnica u kojima bi umjetnici zaštitili svoja prava, rekao je konzultant Nils Rauer.

"Ideja je da mi kao društvo moramo poštivati i zaštititi intelektualno vlasništvo. Namjera Europske, komisije, Europskog parlamenta i suda je upravo to", dodao je.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

AL
Aleluja
00:00 08.08.2018.

EU će uskoro ostati bez interneta. Zbog ovakvih ridikuloznih propisa American Express povlači svoje poslovanje iz EU, mnoge internetske platforme za najrazličitije usluge ograničavaju ili prekidaju poslovanje na području EU. Uskoro će svi izbjegavati EU i dok će ostatak svijeta dalje napredovati EU će ostati tehnološki i poslovni šupak svijeta. Živi bili pa vidjeli.

DU
Deleted user
21:35 07.08.2018.

Tu uopće nije rijeć o intelektualnom vlasništvu, nego o cenzuri kao u dobra stara komunistička vremena. Političare uopće nije briga za intelektulan vlasništvo nego koriste to kao paravan za cenzuru. Da su htjeli zaštiti intelektualno vlasništvo mogli su to napraviti na jednostavniji način sa programom ili softverom koji bi štitio prava takvih intelektualnih mudrijaša koji misle da će ovako biti zaštićeni.

GO
goran2hr
02:18 08.08.2018.

Da je to dijete znalo, da će ga školski rad koštati 400€, ne bi uzelo taj snimak, a niti škole ne bi smjele tražiti djecu da rade prezentacije i čemu onda informatika... Autor svejedno ne bi dobio ništa. Autor je pak to svoje djelo postavio tako (možda i ciljano) da ga svatko može uzeti, a on ga poslije tužiti. Nova EU ludorija, koja djecu i prosječne korisnike pretvara u krimnalce, a profesionalnim piratima, falsifikatorima i plagijatorima ne će moći ništa. Koliko će sada EU djeci plaćati za izložene školske radove - njihovo intelektualno vlasništvo? EU bizarnostima nema kraja. Uzeti nešto, što je ponuđeno "na izvolite", a to "uzeto" se ne koristi dalje u komercijalne svrhe, ne bi trebalo biti kriminal. Što je slijedeće?