STENA IMPERO

Europljani pozvali Iran da oslobodi tanker zaplijenjen u Hormuškom tjesnacu

Foto: Handout/Reuters/Pixsell
Britanski tanker
Foto: Handout/Reuters/Pixsell
Britanski tanker
Foto: Handout/Reuters/Pixsell
Britanski tanker
Foto: Handout/Reuters/Pixsell
Britanski tanker
20.07.2019.
u 15:28
Njemačka i Francuska pozvale su Iran da oslobodi tanker Stenu Impero.
Pogledaj originalni članak

Europljani su u subotu pozvali Iran da oslobodi naftni tanker koji plovi pod britanskom zastavom zaplijenjen u Hormuškom tjesnacu s 23 člana posade među kojima su državljani Filipina i Latvije koji traže oslobađanje svojih pomoraca. 

Iranski Čuvari revolucije objavili su u petak da su zaplijenil tanker Stena Impero i priveli ga u Bandar Abas na što je Velika Britanija osudila taj "opasan" čin i pozvala britanske brodove da ne plove tim strateškim morskim prolazom u kojemu su zaredali incidenti.

Njemačka i Francuska pozvale su Iran da oslobodi tanker Stenu Impero. 

"Pozivamo iranske vlasti da što prije oslobode brod i njegovu posadu te da poštuju načelo slobodne plovidbe Perzijskim zaljevom", piše u priopćenju francuskog ministarstva vanjskih poslova. 

"Tražimo da Iran odmah oslobodi" britanski brod i njegovu posadu, priopćilo je njemačko ministarstvo vanjskih poslova ocijenivši iransku intervenciju "neopravdanom".

Od 23 člana posade Stene Impero, koja je u vlasništvu švedskog brodara, osamnaest je indijskih državljana, među njima i kapetan, objavio je Iran. Službena Manila navodi da su ostali trojica ruskih pomoraca te po jedan Latvijac i Filipinac.

Filipinsko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u petak, pozivajući se na agenciju preko koje se Filipinac zaposlio na brodu, da su svi članovi posade živi i zdravi.

"(Filipinski) Veleposlanik u Iranu Fred Santos pokušava dobiti od iranskih vlasti potvrdu da je filipinski mornar dobro i da će uskoro biti oslobođen", navodi ministarstvo dodajući da su o tome obavijestili obitelj mornara kojega identitet nije objavljen.

Latvijska ministrica vanjskih poslova potvrdila je da je među posadom i Latvijac.

"Čini sve što možemo da oslobodimo našeg državljanina", priopćila je ministrica.

"Latvija priprema zahtjev Islamskoj Republici Iran, a koji će biti javno dostupan, i u njemu će zatražiti da se oslobodi cjelokupna posada tankera, a ne samo latvijski pomorac".

Američki zrakoplov nadzire Hormuški tjesnac

Sjedinjene Države već su u petak osudile nasilne metode Irana, a u subotu objavile da američki nenaoružani izviđački zrakoplov u međunarodnom zračnom prostoru iznad Hormuškog tjesnaca prati stanje nakon iranske zapljene britanskog tankera te da je u stalnom kontaktu s američkim brodovima u tom području.

Ranije je iranska službena novinska agencija IRNA, pozivajući se na vojni izvor, prenijela da je tanker isključio lokator, ignorirao upozorenja Čuvara revolucije i plovio pogrešnim smjerom. Novinska agencija Fars je, pozivajući se na službene izvore, izvijestila da je tanker sudjelovao u nesreći s iranskim ribarskim brodom te je ignorirao njihove pozive u pomoć.

Vlasnik tankeram tvrtka Stena Bulk, odgovorila je da je tanker "u cijelosti poštivao sve propise o plovidbi te međunarodne propise".

Objava o zapljeni u petak navečer slijedila je nekoliko sati nakon što je Vrhovni sud u Gibraltaru odlučio za 30 dana produljiti zadržavanje iranksog tankera Grace 1. Britanske pomorske snage su 4. srpnja zaplijenile Grace 1 pod sumnjom da je krijumčario naftu Siriji čime je kršio sankcije Europske unije. 

Iran je odgovorio da će uzvratiti te su tri dana poslije iranski brodovi pokušali blokirati tanker u britanskom vlasništvu pri prolasku kroz Hormuški tjesnac, no povukli su se suočeni s ratnim brodom Britanske kraljevske mornarice.

Odnosi između Washingtona i Teherana pogoršali su se prošle godine kad je američki predsjednik Donald Trump odbacio međunarodni sporazum o ograničavanju iranskog nuklearnog programa postignut 2015. i uveo sankcije protiv Irana koje su naštetile gospodarstvu te zemlje.

Hormuškim tjesnacem prolazi trećina svjetske sirove nafte koja se prevozi morskim putem, a Iran je zbog napetosti sa Sjedinjenim Državama koje su mu obnovile sankcije već dao naslutiti da bi mogao zatvoriti taj strateški prolaz.

Napetosti su se dodatno zaoštrile proteklih mjeseci zbog napada na tankere za koje Sjedinjene Države optužuju Iran, koji to odbacuje, kao i iransko uništavanje američke bespilotne letjelice. Američki predsjednik Donald Trump rekao je da je u posljednji trenutak povuako naredbu za napad na Iran što je trebala biti odmazda za rušenje američkog drona.

ISTRAŽUJEMO

Kako početi investirati i planirati mirovnu? Evo zašto o tome trebate razmišljati već u dvadesetima

Rano počnite planirati mirovinu, pametno birajte investicije i budite dosljedni u svojim financijskim odlukama kako biste uživali u financijski stabilnijoj budućnosti, poručuju financijski stručnjaci i savjetuju početi sa štednjom već od prvog zaposlenja. Međutim, kako početi investirati i planirati mirovinu kada nam se teško uopće zamisliti u budućnosti, pogotovo ako smo tek u dvadesetima?

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

JA
Jakov555
15:34 20.07.2019.

"Europljani"? Koja je to nacija?

GE
gec51
16:23 20.07.2019.

Je li Europa pozvala Britance da vrate iranski brod?

BL
Bluefull
17:25 20.07.2019.

Europljani ...aahhhahaaa prosječnog europljanina zaboli neka stvar za tim engleskim brodom , dapače ,tražili su , neka gledaju